Pieniądze/banknoty/monety

i

Autor: Shutterstock Płaca minimalna w 2023 roku wzrośnie do 3500 zł

Zmiany w Polskim Ładzie. Podstawy wyliczenia składki zdrowotnej i podatku PIT będą zbieżne

2022-02-20 12:58

Polski Ład 2022. Sejm przyjął ważne zmiany dotyczące składki zdrowotnej. Pakiet poprawek co do zasady zrówna podstawę jej wyliczenia oraz wyliczenia podatku PIT. Wszelkie koszty, odliczenia i ulgi, które są stosowane w podatku dochodowym, będą więc wpływały również na obniżenie wysokości podstawy składki zdrowotnej.

Ważne zmiany w Polskim Ładzie 2022

Wśród najważniejszych zmian Ministerstwo Finansów wymienia:

  •         Uwzględnienie do wyliczania podstawy składki różnic remanentowych w trakcie roku podatkowego;
  •         do podstawy składki zdrowotnej nie będzie wliczany dochód ze sprzedaży środków trwałych amortyzowanych wcześniej w ramach działalności;
  •         na wysokość składki zdrowotnej nie będzie wpływać większość przychodów zwolnionych z podatku PIT.

Na stronie Ministerstwa Finansów czytamy m.in., że zmiana pozwala obliczyć dochód na potrzeby składki zdrowotnej podobnie jak dla podatku PIT, z uwzględnieniem tzw. różnic remanentowych. 

- Zgodnie z zapowiedziami podstawa do wyliczania składki zdrowotnej ma być taka sama, z kilkoma wyjątkami, jak podstawa do podatku dochodowego. To słuszne i oczekiwane rozwiązanie, gdyż do tej pory podstawa składki nie uwzględniała wielu zmiennych, m.in. remanentu, co było absurdem podatkowym i prawnym - komentuje Piotr Juszczyk, głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: Polski Ład to drogi bajzel. To pierwszy rząd, który obniża wynagrodzenia

Przedsiębiorcy, którzy w 2021 roku dokonali zakupów, od podstawy składki nie mogli odliczyć spisu z natury wykonanego na koniec zeszłego roku. Natomiast było to możliwe przy obliczaniu podatku PIT. Efekt był kuriozalny: mogło dojść do sytuacji, w której przedsiębiorca nie miał do zapłaty podatku PIT, a jednocześnie musiał opłacić bardzo wysoką składkę zdrowotną. Ponadto przedsiębiorcy, którzy w styczniu sprzedali samochód amortyzowany jeszcze w poprzednim roku, również musieli odprowadzić od tego dochodu składkę zdrowotną.

Sonda
Czy Polski Ład póki co się sprawdza?

Zmiany mają spowodować, że sprzedaż przedmiotów zamortyzowanych (choćby w części w poprzednim roku) nie będzie podnosić podstawy składki zdrowotnej. I to też jest słuszne rozwiązanie – elementy, które w 2021 roku nie wpływały jeszcze na podstawę składki zdrowotnej, również w 2022 r. nie będą w niej uwzględniane. Nowelizacja ujednolici podstawę wyliczania składki zdrowotnej i podatku dochodowego PIT, na pewno ułatwi więc przedsiębiorcom wyliczanie składki. To ruch w bardzo dobrą stronę, który ułatwi również pracę księgowym, zmęczonym niepewnością jak interpretować przepisy.

Najnowsze