Mniejsza emerytura za brak opłaty abonamentu RTV
Każdy posiadacz zarejestrowanego odbiornika radiowego i telewizyjnego jest zobowiązany do płacenia abonamentu RTV, pobieranego przez Pocztę Polską. Nie zawsze potrzebna jest wizyta kontrolerów w domu, by sprawdzić opłacanie daniny. Stan opłat jest kontrolowany dzięki systemowi rejestracji – przypomina serwis biznes.interia.pl. Jeśli nie płacisz abonamentu, z powodu zadłużenia urząd skarbowy może zabrać pieniądze z konta. W przypadku seniorów, jest możliwe potrącenie długu z emerytury. Aby pokryć zaległe opłaty abonamentu RTV, emerytura będzie pomniejszana tak długo, aż zadłużenie zostanie zlikwidowane.
Do kiedy trzeba płacić abonament RTV?
Abonament RTV opłaca się za radio lub telewizor lub jedno i drugie do 25. dnia każdego miesiąca. Stawki abonamentu RTV w 2024 roku to: 27,30 zł miesięcznie za telewizor lub telewizor i radio, 8,70 zł miesięcznie za radio.
Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV
Jeśli w Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej zostaniesz zweryfikowany jako dłużnik, dostaniesz pismo z wezwaniem do zapłaty. Na zapłatę długu masz 7 dni. Przypadku braku opłaty, sprawa zwykle jest przekazana do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika. Fiskus może ściągnąć zadłużenie z: * rachunku bankowego,
* nadpłaty podatku,
* emerytury,
* poprzez komornika,
* pensji.
Kto nie musi płacić abonamentu RTV?
Nie wszystkim seniorom grozi zmniejszenie emerytury za zadłużenie z tytułu niepłacenia abonamentu RTV. Opłacanie abonamentu nie obowiązuje osób: po 75. roku życia, zaliczanych do I grupy inwalidzkiej,
będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi, po 60. roku życia z emeryturą, która nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia.