Ceny warzyw i owoców zwalają z nóg! Drożyzna na warszawskich bazarach

i

Autor: Marek Kudelski / Super Express

Inflacja

Inflacja w lipcu znowu w dół. Ceny rosną wciąż w dwucyfrowym tempie

2023-08-14 10:13

Inflacja w lipcu wyniosła 10,8 rdr proc. wobec 11,5 proc. w czerwcu. Należy pamiętać, że obecna drożyzna i spadek cen następuje przy 0 VAT na żywność i zamrożonych cenach energii. Jak mówił Sławomir Dudek prezes Instytutu Finansów Publicznych, w programie "Pieniądze to nie wszystko", nie wiadomo co rząd planuje od nowego roku, ale uwolnienie cen może spowodować wzrost inflacji.

Ceny żywności spadają. Klienci wciąż doświadczają drożyzny

Niższe ceny żywności obniżyły w lipcu inflację o 0,34 pkt. proc mdm - podał Główny Urząd Statystyczny.

"W lipcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny w zakresie żywności (o 1,3 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,1 proc.), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,34 pkt. proc. i 0,13 pkt. proc." - podał GUS.

Z kolei wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,6 proc.), mieszkania (o 0,2 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,7 proc.) podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,10 pkt. proc., 0,05 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc. 

Ekonomiści szacują, że w sierpniu inflacja spadnie do 10 proc, a nawet można szacować, że jest 1/3 szans na to, że odczyt będzie poniżej tego poziomu- przyznaje Kamil Łuczkowski ekonomista banku Pekao.

"Mimo pozytywnych sygnałów, przy takim poziomie inflacji i utrzymującej się wysokiej inflacji bazowej, musimy być świadomi, że powrót tego wskaźnika do optymalnego – z punktu widzenia konsumenta – kilkuprocentowego poziomu jest długoterminowym procesem. Nie możemy przecież stwierdzić, że ceny w sklepach z tygodnia na tydzień nagle zaczną spadać. Klienci wciąż doświadczają drożyzny. Podstawowe produkty spożywcze są o 20% droższe niż przed rokiem." - mówi Maciej Pawłowicz, dyrektor rozwoju i sprzedaży, ASM Group.

Marek Gryczka, dyrektor pionu finansów w cateringu dietetycznym Nice To Fit You, ocenia z kolei, że sytuacja inflacyjna w Polsce staje się wysoko niestabilna ze wskazaniem na dalszy spadek, jednak przy wystąpieniu nowych czynników proinflacyjnych, które mogą zaburzać analizy.

-Po nieoczekiwanym przesunięciu sezonu wystąpił intensywny spadek cen warzyw i owoców, których dotychczasowe ceny były zawyżone przez utrzymujący się do połowy lipca import. Na skutek zimnego czerwca w Polsce brakowało krajowych warzyw gruntowych, zaś w związku z wysokimi cenami nośników energii uprawy szklarniowe były drogie, blokując spadek cen inflacji. Pierwsze pozytywne efekty cenowe wystąpiły w sierpniu-stwierdza Gryczka.

Tymczasem jak wynika ubożejemy przez inflacje w szybkim tempie. Z badania realizowanego przez Autopay "Finanse w czasach inflacji" aż 54 proc. badanych przyznało, że musiało w ostatnim czasie sięgnąć po swoje oszczędności, co jest wzrostem o 3 punkty procentowe względem 2022 roku. Jednocześnie 57 proc. Polek i Polaków przewiduje, że będzie musiało sięgnąć po oszczędności.

Według analityków Santander, dane o lipcowej inflacji wskazują na niższą presję na wzrost cen, co wspiera nasze prognozy dalszego obniżania się wskaźnika CPI w kolejnych miesiącach. Dzisiejsze dane sugerują też, że kolejny odczyt CPI może być bliski 10 proc. r/r ze sporym prawdopodobieństwem spadku poniżej tego poziomu".

Sonda
Czy w Twoim sklepie wzrosły ceny warzyw?
Pieniądze to nie wszystko - Sławomir Dudek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze