Ksiądz/duchowny/kolęda

i

Autor: ks. Daniel Wachowiak/TWITTER, SHUTTERSTOCK

Wizyta duszpasterska

Znany ksiądz zaskoczył wiernych. Publicznie ogłosił, co zrobi z kopertami z kolędy

2023-12-08 17:30

Ksiądz Daniel Wachowiak, proboszcz parafii św. Brata Alberta w podpoznańskich Koziegłowach, podjął decyzję o kontynuowaniu praktyki zrezygnowania ze zbierania tzw. kopert podczas wizyty duszpasterskiej, również w nadchodzącym roku. Jak podaje portal kobieta.wp.pl duchowny, który obejmując stanowisko proboszcza, zaznaczył swoją aktywność w mediach społecznościowych, wyraził przekonanie, że kolęda nie powinna być kojarzona z "chodzeniem po pieniądze".

Ksiądz Wachowiak, w swoim wpisie na serwisie społecznościowym, ogłosił harmonogram kolędy i jednocześnie poinformował, że nie planuje przyjmować ofiar podczas wizyt duszpasterskich. Zachęcał parafian do składania ofiar podczas Mszy w dniu kolędy lub w niedzielę, w zależności od ich preferencji.

Wyjaśnił również, że już od kilku lat nie pobiera ofiar podczas kolędy, a wszelkie składki można przekazywać w inny sposób, eliminując tym samym aspekt finansowy z tego świątecznego rytuału.

Ksiądz zrezygnował z pieniędzy

Proboszcz podkreślił, że choć wierni utrzymują Kościół ze swoich funduszy, to dla nich dziesiąte przykazanie kościelne nie stanowi wyjątku. Regularnie informuje parafian o stanie finansowym parafii, dzieląc się zarówno zyskami, jak i wydatkami. W ten sposób stawia na transparentność i otwartość w sprawach finansowych parafii św. Brata Alberta.

Warto zaznaczyć, że wizyta duszpasterska, zwana kolędą, to tradycyjne odwiedziny księży u parafian w okresie grudnia i stycznia. Księża odwiedzają domy, rozmawiają, wspólnie się modlą i poświęcają mieszkania parafian. Choć zazwyczaj wiąże się z przekazaniem finansowej ofiary na cele parafialne, postawa księdza Wachowiaka podkreśla, że głównym celem tej praktyki powinna być duchowa wymiana i wspólnota, a nie zbieranie środków finansowych.

QUIZ. Co wiesz o kobietach dygnitarzy PRL? Jak dobrze znasz Stasię Gierek i inne

Pytanie 1 z 12
Co zarzucano Stanisławie Gierek, żonie Edwarda Gierka?
Pieniądze to nie wszystko Paweł Wojciechowski
Najnowsze