Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: Bartosz Krupa/East News Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ZUS kończy wypłacać emerytury! Chodzi o miliardy złotych

2021-12-01 17:27

ZUS kończy wypłatę tzw. czternastych emerytur. Świadczenie to otrzymało blisko 7,8 mln emerytów i rencistów, w tym ponad 6,3 mln w pełnej wysokości, czyli 1250,88 zł brutto. Łączna kwota przeznaczona na wypłatę czternastek wyniosła prawie 9 mld zł - poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Seniorzy, którzy nie dostali 14 emerytury lub dostali świadczenie w niepełnej kwocie, również mogą podnieść swoją emeryturę. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Koniec wypłat czternastek dla emerytów

"Kończymy wypłatę czternastych emerytur. Te dodatkowe świadczenia były wypłacane od końca października. Ostatnia transza trafi do naszych klientów 1 grudnia" - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Tzw. czternastka w 2021 r. wynosi 1250,88 zł brutto i jest wypłacana z urzędu. Przysługuje osobom, które 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymały osoby, których prawo do świadczeń zostało zawieszone. Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymały osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka przysługiwała w kwocie mniejszej o 100 zł.

Tańczące z promocjami 26.11

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie są dokonywane potrącenia i egzekucje. Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej decydują się na pobieranie swoich świadczeń na konto w banku. Już ponad trzy czwarte z nich posiada i korzysta z rachunku bankowego.

Seniorzy, którzy nie dostali 14 emerytury lub dostali świadczenie w niepełnej kwocie, również mogą ponieść swoją emeryturę. Podpowiadamy, jak to zrobić. Sprawdź naszą galerię poniżej!

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany