Emeryt, emerytura, renta, rencista, staruszek

i

Autor: Paweł Dąbrowski

ZUS zawiesza emerytury. Seniorzy mogą stracić pieniądze!

2022-02-15 14:59

Wkrótce w życie wejdą wyższe limity dorabiania do emerytury i renty. W najgorszej sytuacji stawia to osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego a dorabiają do świadczeń. W niektórych sytuacjach może dojść do zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczeń.

ZUS zawiesza wypłaty emerytur

Od 1 marca osoby dorabiające do emerytury czekają ogromne zmiany. Zmieniają się limity, które będą wyższe niż w minionym kwartale. - Zarobki do 4196,60 zł brutto miesięcznie w marcu, kwietniu i maju 2022 roku nie wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty - to o ponad 230 zł więcej miesięcznie niż w poprzednim kwartale - informuje portal Prawo.pl. Jak przypomina, zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS, wysokość świadczenia może ulec zmniejszeniu lub zawieszeniu, jeśli świadczeniobiorca zarabia powyżej określonej kwoty.

To powinno zainteresować zwłaszcza osoby na wcześniejszej emeryturze i rencie, ponieważ limity dotyczą osób, które nie osiagnęły wieku emerytalnego. - Emeryt, który już osiągnął powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna może dorabiać bez żadnych limitów i nie martwić się tym, że ZUS zawiesi lub zmniejszy kwotę wypłacanych mu świadczeń - podpowiada Prawo.pl.

BIEDA EMERYTÓW! Zostaną nam tylko LAMPY NAFTOWE |Komentery

Nowe kwoty limitów mogą dotknąć także osoby pobierające renty socjalne. W ich przypadku zasady dorabiania są inne. Wypłata renty nie przysługuje w całości jeśli w danym miesiącu przychód przekroczy pułap pierwszego progu, czyli 4196,60 zł. ZUS może zmniejszyć emeryturę lub rentę jeśli przychód brutto osiągnął kwotę powyżej 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku jeśli przychód przekroczył130 proc. przeciętnej pensji, świadczenie ulega zawieszeniu.

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze