Emerytura: co to jest i komu przysługuje?

i

Autor: Getty Images

ZUS zmienia sposób przeliczania emerytur. Sprawdź, czy stracisz?

2021-10-19 12:49

W styczniu 2022 roku w życie wchodzą nowe przepisy, które zmienią dotychczasowe zasady podwyższenia emerytury po jej ponownym przeliczaniu. Zmiany dotkną wszystkich emerytów, zarówno tych, którzy otrzymają świadczenia na nowych, jak i starych zasadach. "Gazeta Wyborcza" podkreśla jednak, że nowe przepisy będą niekorzystne dla Polaków, szczególnie tych, którzy dorabiają do swoich świadczeń. Obecnie dzięki przeliczeniom można zyskiwać podwójnie, a od nowego roku dorabianie na emeryturze może przestać być opłacalne.

Zmiany w przeliczeniach emerytur w 2022 roku

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" w 2022 roku wejdą w życie duże zmiany w zasadach przeliczania emerytur. Świadczeniobiorcy urodzeni po 31 grudnia 1948 (na "nowych emeryturach"), będą mogli przeliczać świadczenia w ten sam sposób co obecnie. Czyli, jeśli w trakcie emerytury pracujemy zarobkowo i odprowadzamy kolejne składki, to przy prośbie o ponowne przeliczenie ZUS wliczy je do naszego kapitału początkowego i podzieli przez przewidywany czas życia. 

ZOBACZ Rekordowa waloryzacja rent i emerytur 2022! Sprawdź, ile możesz zyskać

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Jeśli jednak ktoś urodził się przed 1 stycznia 1949 roku, jest najprawdopodobniej na "starej" emeryturze. Po nowelizacji właśnie te osoby mają być stratne przy przeliczeniu. Ich świadczenie będzie podwyższane przez doliczenie do 1,3 proc. z tytułu każdego roku odprowadzania składek.

Jak na zmianie stracą emeryci?

Jak zauważa "Gazeta Wyborcza", obecnie przy przeliczeniu, emeryci zyskują podwójnie. Korzystają z wyższej kwoty bazowej od której liczona jest wartość świadczenia i na doliczeniu nowego okresu składkowego, który znacznie podnosi co miesięczną emeryturę.

Sonda
Czy dorabiasz/planujesz dorabiać do emerytury?

W efekcie od stycznia emeryci nie skorzystają z nowej kwoty bazowej. "Gazeta Wyborcza" wskazuje, że dorabianie do emerytury będzie dla nich zatem znacznie mniej opłacalne niż do tej pory.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze