ZUS zmienia sposób przeliczania emerytur. Sprawdź, czy stracisz?

2021-10-19 12:49
Emerytura: co to jest i komu przysługuje?
Autor: Getty Images

W styczniu 2022 roku w życie wchodzą nowe przepisy, które zmienią dotychczasowe zasady podwyższenia emerytury po jej ponownym przeliczaniu. Zmiany dotkną wszystkich emerytów, zarówno tych, którzy otrzymają świadczenia na nowych, jak i starych zasadach. "Gazeta Wyborcza" podkreśla jednak, że nowe przepisy będą niekorzystne dla Polaków, szczególnie tych, którzy dorabiają do swoich świadczeń. Obecnie dzięki przeliczeniom można zyskiwać podwójnie, a od nowego roku dorabianie na emeryturze może przestać być opłacalne.

Zmiany w przeliczeniach emerytur w 2022 roku

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" w 2022 roku wejdą w życie duże zmiany w zasadach przeliczania emerytur. Świadczeniobiorcy urodzeni po 31 grudnia 1948 (na "nowych emeryturach"), będą mogli przeliczać świadczenia w ten sam sposób co obecnie. Czyli, jeśli w trakcie emerytury pracujemy zarobkowo i odprowadzamy kolejne składki, to przy prośbie o ponowne przeliczenie ZUS wliczy je do naszego kapitału początkowego i podzieli przez przewidywany czas życia. 

ZOBACZ Rekordowa waloryzacja rent i emerytur 2022! Sprawdź, ile możesz zyskać

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Jeśli jednak ktoś urodził się przed 1 stycznia 1949 roku, jest najprawdopodobniej na "starej" emeryturze. Po nowelizacji właśnie te osoby mają być stratne przy przeliczeniu. Ich świadczenie będzie podwyższane przez doliczenie do 1,3 proc. z tytułu każdego roku odprowadzania składek.

Jak na zmianie stracą emeryci?

Jak zauważa "Gazeta Wyborcza", obecnie przy przeliczeniu, emeryci zyskują podwójnie. Korzystają z wyższej kwoty bazowej od której liczona jest wartość świadczenia i na doliczeniu nowego okresu składkowego, który znacznie podnosi co miesięczną emeryturę.

Sonda
Czy dorabiasz/planujesz dorabiać do emerytury?

W efekcie od stycznia emeryci nie skorzystają z nowej kwoty bazowej. "Gazeta Wyborcza" wskazuje, że dorabianie do emerytury będzie dla nich zatem znacznie mniej opłacalne niż do tej pory.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze