Tarcza antykryzysowa 9.0: wnioski o zwolnienie z ZUS - kto może się ubiegać?

i

Autor: canva.com Pieniądze

Tarcza antykryzysowa. Zwolnienie ze składek i postojowe za niemal pół roku. Ważny termin w ZUS

2021-04-20 13:55

Tarcza antykryzysowa. Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r. Pojawi się też możliwość pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego dla przedsiębiorców ze wskazanych branż - informuje ZUS. Walka z pandemią koronawirusa trwa. Rząd cały czas bazuje na pełzającym lockdownie. W maju ma rozpocząć się odmrażanie gospodarki. Jednak są branże, które polityka pełzającego lockdownu dotyka szczególnie.

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, po zmianie przepisów, przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek:

- za styczeń 2021 r.

- albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r.

- albo za luty 2021 r.

- albo za marzec i kwiecień 2021 r.

- albo za kwiecień 2021 r.

Na podstawie rozporządzenia wniosek o zwolnienie p RDZ-B7 – będzie można złożyć od 4 maja 2021 r.  najpóźniej do 30 czerwca 2021 r. ZUS podaje, że zmieni się również termin na przekazanie dokumentów rozliczeniowych za wnioskowany okres. Przedsiębiorca musi to zrobić do 30 czerwca 2021 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów. Wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek złożone do 30 kwietnia 2021 r. włącznie, ZUS będzie rozpatrywał na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. Jednak przedsiębiorców, będzie obowiązywał nowy termin przesyłania deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych do 30 czerwca 2021 r.

Rozporządzenie z 16 kwietnia wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe maksymalnie pięć razy. Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Sonda
Czy wprowadzenie twardego lockdownu uważasz za dobrą decyzję?
E-polska: Rok od pandemii
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze