Szyby naftowe

i

Autor: Shutterstock Szyby naftowe

Sektor paliwowy

Zyski spółek paliwowych! Ile giganci zarabiają na dobrej koniunkturze?

2022-11-24 14:55

Reperkusje ekonomiczne dla gospodarek europejskich i światowych wywołane przez wojnę w Ukrainie, a wcześniej przez pandemię napędzają gigantyczne zyski koncernów naftowych, którzy wydają się jedynymi wygranymi na pełzającym kryzysie ekonomicznym. Super Biznes prześledził wyniki finansowe koncernów. Wzrost dochodów tych spółek rok do roku jest olbrzymi. Przy tym warto zauważyć, że są to głównie koncerny francuski, brytyjski i amerykański. Ile zarobili giganci paliwowi?

Groźba recesji i mniejszego popytu. Cena ropy spada na światowych rynkach

Aktualnie (24.11.2022) ropa naftowa Brent na giełdzie w Londynie tanieje o 0,69 proc., do 84,82 dol. za baryłkę. Spada również cena ropy naftowej WTI na giełdzie w Nowym Jorku o 0,56 proc., do 77,5 dol. za baryłkę. 

W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., baryłka Brent kosztowała 99 dolarów, a WTI wyceniana była na 92,8 dolarów. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a w Europie były bliskie 140 dolarów za baryłkę.

Inwestorzy niepokoją się o perspektywy zapotrzebowania na paliwa w reakcji na notowane w Chinach rekordowe liczny nowych zakażeń Covid-19 i związane z tym wprowadzanie ograniczeń w mobilności mieszkańców wielu regionów. Rośnie też ryzyko recesji w gospodarce USA, co wpłynęłoby na spadek popytu na ropę i jej produkty.

Nie bez znaczenia będzie na ceny ropy będą unijne sankcje na dostawy rosyjskiej ropy, które wchodzą w życie od 5 grudnia tego roku. 

Koncerny stosują różne sztuczki w sprawozdaniach finansowych. Jakie?

Ciekawe  jest to, że koncerny paliwowe nie chcą wprost, pisać w raportach finansowych o zyskach i stosują różne sztuczki, tak by kwoty nie raziły. Niektórych wartości jedne spółki nie podają w ogóle, a inne co kwartał. Często różni się też nomenklatura w sprawozdaniach finansowych.

Ogólna tendencja jest taka, że koncerny odchodzą od podawania marży downstream czyli różnicy pomiędzy przychodami ze sprzedaży, a kosztami zakupu ropy i pozostałych surowców. Shell nie tylko nie podaje downstream, ale też od początku 2021 zmienił nazwy i zakres segmentów, dlatego za 2021 wpisane są dane za Oil Products, a za 2022 dane za Chemicals & Products. 

OMV w 2021 podawało EBITDA co kwartał, a w 2022 już nie podaje w ogóle. BP i Exxon Mobil w swoich raportach w ogóle nie podają marży rafineryjnej, w tym przypadku wpisane „net profit margin %” .

Super Biznes przyjrzał się wynikom EBITDA (zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań, podatków i amortyzacji), kilku największych koncernów naftowym i porównał III kwartał 2021 do III kwartału br.

Zyski zachodnich koncernów paliwowych są szokujące!

Warto podkreślić, że wojna wybuchła w lutym tego roku. Zatem dane pokazują wyniki finansowe koncernów przed wybuchem wojny w Ukrainie i w trakcie jej trwania. 

Shell z Wielkiej Brytanii zarobił tylko w samym III kwartale 2021 r. 8 410 mln dolarów. Dużo? W 2022, w analogicznym okresie zarobił wykazał zysk EBITDA w wysokości 21 512 mln dolarów. Wychodzi, że zarabiał 5 378 mln dolarów miesięcznie! Zysk rok do roku wyniósł 13 102 mln dolarów. 

Również brytyjskie BP może pochwalić się skokowymi zyskami. W III kwartale 2021 r. EBITDA wyniosła 4 169 mln dolarów, podczas gdy w tym roku 13 800 mln dolarów. Zysk rok do roku 9 631 mln dolarów. Francuski TotalEnergies osiągnął 17,3 mld dolarów zysku w ciągu dziewięciu miesięcy br.; to więcej niż w całym ubiegłym roku. Grupa ogłosiła rekordowy zysk netto w wysokości 6,6 mld dol. w III kwartale, tj. o 43 proc. więcej niż w III kwartale 2021 roku.

Austriacki OMV wykazała w ub.r. 1 790 mln euro podczas gdy 3 516 mln euro. Amerykański Exxon Mobile wykazał EBITDA w wysokości 14 810 mln dolarów, a w tym roku 31 273 mln dolarów. 

Gigantyczne zyski spółek z sektora paliwowego doczekały się reakcji niektórych polityków. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stwierdził, że gigantyczne zyski koncernów naftowych są niemoralne i wezwał do nałożenia specjalnego podatku na firmy naftowe i gazowe. Joe Biden wystosował do koncernów paliwowych oficjalne pismo, w którym żąda wyjaśnień, dlaczego mimo większych zysków nie wprowadzają na rynek więcej paliw, co mogłoby doprowadzić do zmniejszenia cen na stacjach.

-Kryzys, z którym borykają się rodziny, wymaga natychmiastowego działania. Wasze firmy muszą współpracować z moją administracją, aby zaproponować konkretne, krótkoterminowe rozwiązania, które pozwolą zażegnać kryzys" - napisał w liście skierowanym do siedmiu koncernów paliwowych Joe Biden, który cytuje m.in. "Washington Post".

Znamienne jest za to milczenie polityków ze Starego Kontynentu. 

Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Sonda
Czy zamierzasz zatankować na zapas przed Wielkanocą?
Najnowsze