SuperBiz nowoczesne technologie Twitter zostanie sprzedany za 30 mld dolarów?

Twitter zostanie sprzedany za 30 mld dolarów?

28.09.2016, godz. 11:40
Szef Twittera stracił 355 mln dolarów w dwa tygodnie
Szef Twittera stracił 355 mln dolarów w dwa tygodnie foto: SHUTTERSTOCK

Jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych (ok. 300 mln użytkowników) może wkrótce zmienić właściciela. Eksperci szacują, że Twitter może osiągnąć zawrotną cenę 30 mln dolarów amerykańskich (ok. 120 mld zł). Wśród potencjalnych nabywców najczęściej wymienia się Google i Salesforce.

Eksperci cytowani przez "Rzeczpospolitą" szacują, że w rezultacie giełdowej euforii towarzyszącej pogłoskom o sprzedaży kapitalizacja Twittera w ciągu paru dni skoczyła do ok. 16 mld dol., a apetyty akcjonariuszy sięgają już 20 lub nawet 30 mld dol. Podobną kwotą podał również serwis Recode. To niemal podwójna wycena giełdowa firmy z minionego piątku.

Czytaj też: Twitter zmienił politykę dotyczącą limitu 140 znaków

Amerykańskie media podają, że wśród potencjalnych nabywców Twittera wymienia się Microsoft, który niedawno zakupił za 26,2 mld dol. portal dla profesjonalistów LinkedIn.

W kolejce ustawiać się mają również Google, firma IT Salesforce oraz Walt Disney Co.

Eksperci nie są przekonani, do tej wyceny i wskazujący przyczyny. - Bazując na powolnym przyroście użytkowników, słabym rozwoju produktu, spadającym zaangażowaniu użytkowników platformy, niewłaściwej technologii reklamowej, kwestiach związanych z bezpieczeństwem oraz silnej konkurencji na rynku proponujemy jako cenę docelową (akcji – red.) 17 dol." – napisał cytowany przez "RZ" w swojej rekomendacji Jason Helfstein, analityk rynku internetowego z Oppenheimer & Co. Aktualny kurs Twittera, notowanego na nowojorskiej giełdzie, oscyluje tymczasem wokół 22 dol.

Po II kwartale tego roku przychody Twittera wynosiły 602 mln dol. i były o prawie jedną piątą wyższe niż rok wcześniej, ale rosły najwolniej w historii, wynik netto pozostawał ujemny (strata sięgała 107 mln dol.).

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: