SuperBiz nowoczesne technologie WhatsApp rzuca rękawiczkę FBI i wprowadza szyfrowanie danych między komunikującymi się osobami (E2EE)

WhatsApp rzuca rękawiczkę FBI i wprowadza szyfrowanie danych między komunikującymi się osobami (E2EE)

08.04.2016, godz. 11:46
WhatsApp
WhatsApp foto: SHUTTERSTOCK

Jak podał do wiadomości serwis serwis Wired, wszystkie informacje wysyłane za pomocą WhatsAppa są szyfrowane. Środki bezpieczeństwa zostały wprowadzone zarówno w wiadomościach tekstowych i połączeniach głosowych, jak i w wysyłanych plikach.

Facebook - właściciel komunikatora, nie skomentował oficjalnie tych informacji, jednak potwierdzili je eksperci od nowinek technologicznych, m.in. Bruce Schneier. WhatsApp wprowadził szyfrowanie typu end-to-end encryption (E2EE), co oznacza, że przesyłane za pomocą komunikatora dane są widoczne tylko dla komunikujących się między sobą osób. Do działań WhatsAppa związanych z szyfrowaniem danych nie odniosły się oficjalnie amerykańskie instytucje rządowe – ani FBI, ani Departament Sprawiedliwości.

Przeczytaj również: FBI włamało się do iPhone'a terrorysty, choć Apple blokował taką możliwość

WhatsApp ma już ponad 1 mld użytkowników. Stanowi on alternatywę dla takich komunikatorów, jak Viber czy Skype. Serwis Wired utrzymuje, że wszystkie połączenia między użytkownikami aplikacji są w pełni szyfrowane – niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z prywatną konwersacją, czy też telekonferencją. Dotyczy do urządzeń z systemami iOS, Android i Windows.

Brian Acton i Jan Koum – współtwórcy komunikatora, mieli zwrócić się o pomoc przy wprowadzeniu zabezpieczęń do specjalizującego się w kodowaniu eksperta, który ukrywa się pod pseudonimem Moxie Marlinspike. Dzięki jego pomocy dane zostały rzekomo zaszyfrowane w ten sposób, że nie posiadają do nich dostępu nawet pracownicy WhatsAppa. Więcej na temat szyfrowania danych w komunikatorze można przeczytać w opublikowanym 4 kwietnia raporcie, na oficjalnej stronie whatsapp.com.

Może zaineresować cię także: Przemysł kosmiczny otwiera się przed Polakami! Rozmowa z ekspertami z sektora kosmicznego

Brian Acton, współtwórca WhatsAppa, podkreślił w rozmowie z Wired, jak istotne znaczenie ma ochrona prywatności użytkowników w obliczu podnoszenia bezpieczeństwa na świecie. Zaznaczył jednak, że pracownicy rządu mogą nie podzielać jego opinii. Wobec postępującej cyfryzacji szyfrowanie informacji stanowi istotne zagadnienie dla twórców nowych technologii.

Zmiany w komunikatorze Facebooka nie są pierwszym przypadkiem działań wbrew idei rządu. Niedawno głośno było o szyfrowaniu danych przez firmę Apple. FBI zdobyło nakaz sądowy, którym usiłowało zmusić koncern do zhakowania własnego iPhone'a i odzyskania danych, które pozostawił na nim terrorysta, Syed Farook. Kiedy technologiczny gigant odmówił zastosowania się do wyroku, amerykańska agencja rządowa włamała się do iPhone'a przy pomocy firmy Cellebrite.

Źródła: wired.com, whatsapp.com, schneier.com, wirtualnemedia.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: