Założenie gospodarstwa agroturystycznego nie jest trudne. Najmniej kłopotów będą mieli rolnicy, którzy uprawiają ziemię albo zajmują się hodowlą zwierząt. Jeśli nie planują w swoim gospodarstwie więcej niż pięć pokoi, nie muszą rejestrować działalności gospodarczej, tak, jak to robią zwykli przedsiębiorcy, a jedynie zgłosić się do urzędu gminy. Ten umieści zgłoszenie w ewidencji i sprawa załatwiona. Kolejny plus dla rolnika to brak obowiązku odprowadzania podatku dochodowego. Pod warunkiem jednak, że roczny dochód z agroturystycznej działalności nie przekroczy 10 tys. euro. W przypadku prowadzenia gospodarstwa z co najmniej sześcioma pokojami, trzeba będzie zrezygnować z ubezpieczenia w KRUS i zarejestrowanie działalności gospodarczej na powszechnie obowiązujących zasadach.
Plusem dla posiadaczy gospodarstwa rolnego będzie jednak możliwość uzyskania dotacji z funduszy unijnych. Jeśli osoba prowadząca działalność agroturystyczną nie jest rolnikiem (posiada mniej niż 1 hektar ziemi), musi zarejestrować działalność wraz ze wszystkimi zobowiązaniami wobec urzędu skarbowego, ZUS, REGON itp. Zasada ta obowiązuje bez względu na ilość oferowanych pokoi.
Zobacz: Możesz zarabiać na rękodziele
Dodatkowe źródło dochodu
Agroturystyka może stać się dodatkowym źródłem dochodu dla właściciela dużego domu lub osoby prowadzącej gospodarstwo rolne. W tym drugim wypadku wystarczy zadbać o przyzwoity stan pokoi gościnnych, zadbany ogród wraz z wyposażeniem i sprawa załatwiona. Rolnicy, których od morza czy jezior dzielą duże odległości, będą musieli zapewnić letnikom atrakcje na miejscu. Chodzi na przykład o przyzwoicie wyposażony ogród (meble, hamak, ławki, huśtawka), w którym można zaszyć się z książką czy dostęp do regionalnej kuchni. Dużą atrakcją może się też okazać możliwość uczestniczenia w codziennych pracach w gospodarce typu karmienie zwierząt lub warsztatach typu nauka pieczenia chleba, wędzenia wędlin czy ręcznego wyrobu masła. Jedyna zasada to taka, by wpaść na pomysł, który znajdzie swoich amatorów. Tylko w ten sposób przyciągniemy do siebie turystę i sprawimy, że za rok będzie chciał do nas wrócić. Atrakcje, którymi skusimy potencjalnych klientów to między innymi:
- regionalna, domowa kuchnia (smaczna, bez wykorzystania półproduktów,
najlepiej oparta na składnikach wyprodukowanych własnym sumptem);
- bliskość do morza, szlaków górskich, jezior, rzek, lasów;
- organizacja przejazdów bryczką;
- dostęp do zwierząt domowych typu kaczki, kury, konie, krowy;
- organizacja ognisk, spływów kajakowych, grzybobrania;
- dostęp do sprzętu sportowego typu rowery, hulajnogi, piłki do gier
zespołowych czy badminton;
- nauka pieczenia chleba, wędzenia kiełbasy czy dziergania koronek;
- prezent na pożegnanie w postaci konfitur domowej roboty czy koszyka
warzyw z ogrodu.
Jeśli mamy dostęp do żywności ekologicznej, ofertę gospodarstwa możemy uzupełnić o sprzedaż ekożywności czy przygotowywanie na jej podstawie
zdrowych obiadów na życzenie klienta.
Zobacz też: Jak uruchomić własną pracownię kaletniczą
Komfort to podstawa
Turyści płacą, turyści wymagają. Najlepszym rozwiązaniem jest takie zaaranżowanie pomieszczeń w gospodarstwie, by każda rodzina miała oddzielną łazienkę czy aneks z sedesem i prysznicem. Jeśli dom, jakim dysponujemy, nie jest świeżo wybudowany, remont będzie niezbędny. Zrezygnujmy z mocnych i intensywnych barw, stawiając na delikatne pastele. To kolory, które kojarzą się ze świeżością, więc idealnie sprawdzają się w pokojach na wynajem. Nie obejdzie się też bez inwestycji w wyposażenie, czyli wygodne łóżko, szafkę nocną z lampką, szafę na ubrania, telewizor (najlepiej z dostępem do telewizji satelitarnej czy kablowej), radio i stolik okolicznościowy z fotelami. Czysta wykładzina na podłodze, pościel i ręczniki w łazience to zestaw obowiązkowy. Dobrze widziane będzie wyposażenie łazienki w mydło do mycia rąk (najlepiej w płynie) i suszarkę do włosów. Nie można zapomnieć o lustrach: małym i dużym, obejmującym całą sylwetkę.
Jeśli nie planujemy w pokojach aneksu kuchennego, musimy zapewnić gościom stały dostęp do kuchni i możliwość przygotowania kawy, herbaty czy zrobienia kanapki. Czajnik elektryczny i komplet filiżanek w pokoju to konieczność.
W interesie każdego agrobiznesmena jest też zapewnienie gościom dobrze wyposażonego ogrodu. Tu przyda się stół z kompletem wygodnych foteli, hamak, miejsce na robienie grilla, huśtawki dla dzieci, mini plac zabaw i piaskownica.
WAŻNE! Własna szkoła dobrych manier
Oferta nie dla każdego
Zanim zaczniemy działać, koniecznie określmy grupę docelową czyli naszych potencjalnych klientów. Nasza oferta powinna być przygotowana specjalnie dla określonej grupy.
Jeśli nasze gospodarstwo chce dotrzeć do rodzin z dziećmi, dobrze jest zapewnić:
- bezpieczny plac zabaw, z piaskownicą, huśtawką, czy zjeżdżalnią. W porze natężonych upałów przyda się również duży, dmuchany basen;
- posiłki przystosowane dla dzieci i możliwość ich komponowania w zależności od diety, na jakiej są maluchy. Dobrze więc mieć w zanadrzu przepisy na dania dla alergików;
- możliwość zorganizowania opieki nad maluchami pod nieobecność rodziców;
- bezpieczny kontakt ze zwierzętami domowymi.
Dla emerytów należy przygotować:
- pokoje z łazienką i bezpieczne prysznice;
- wygodne i bezpieczne schody;
- dostęp do ogrodu;
- gotowość do dotrzymywania towarzystwa i opieki.
Grupy zorganizowane będą zadowolone jeśli zapewnimy:
- pokoje z łazienkami;
- atrakcje typu: pieczone na ognisku kiełbaski, karaoke czy salę do zabawy tanecznej z dobrym sprzętem nagłaśniającym do słuchania muzyki.
Pomysł na biznes: Zostań operatorem drona
24 godziny na dobę
Pamiętać trzeba, że atmosfera panująca w gospodarstwie to, oprócz komfortowych pokoi, dobrego jedzenia i atrakcji, ludzie. Uśmiechnięci i skorzy do pomocy gospodarze to duży plus takiego rodzinnego przedsiębiorstwa. Trzeba też pamiętać, że w prowadzenie agroturystyki w sezonie to praca od świtu do zmierzchu. Dobrze więc, gdy w przedsięwzięcie angażują się wszyscy członkowie rodziny. Unikniemy w ten sposób zatrudniania dodatkowych osób. Przed nami bowiem codzienne sprzątanie pokoi, przygotowywanie ich dla nowych gości, a także przyrządzanie posiłków.