Szkoła dobrych manier

i

Autor: materiały prasowe

Pomysł na firmę. Otwórz szkołę dobrych manier

2017-10-07 11:00

Jak zachować się przy stole, w biurze, na ekskluzywnym przyjęciu czy biznesowym koktajlu? Fachowe odpowiedzi na takie pytania można usłyszeć podczas kursów dobrych manier. Prowadzą je indywidualni trenerzy lub wyspecjalizowane w tym szkoły. Taki biznes to strzał w dziesiątkę dla osób mogących pochwalić się wysoką kulturą osobistą i wiedzą z zakresu savoir vivre.

Wiele osób w formalnych sytuacjach nie wie, jak należy się zachować i w obawie przed popełnienie faux pas, w ogóle unika eleganckich spotkań lub bardzo się przed nimi stresuje. Jest na to prosta rada. Aby przestać się stresować, wystarczy po prostu zdobyć wiedzę, nauczyć się ją stosować, utrwalić zachowanie i już można brylować w towarzystwie. Tylko gdzie zdobyć tak ważne umiejętności z zakresu dobrych manier, etykiety, a nawet protokołu dyplomatycznego? Odpowiedź jest prosta: na kursach savoir-vivre. Taki biznes prowadzą osoby o nienagannej, wysokiej kulturze osobistej, które mogą poszczycić się, pochwalić i podzielić swoją wiedzą z innymi. Zatem jeśli szukasz pomysłu na firmę, masz ogromną wiedzę i umiejętności w tym zakresie, z powodzeniem możesz zakładać szkołę dobrych manier. Taka placówka oferuje profesjonalne kursy w szerokim zakresie, m.in. zachowania się przy stole, w pracy, na oficjalnym spotkaniu biznesowym, na przyjęciu u przyjaciół, weselu przyjaciółki, wizycie u teściowej czy koktajlu u kontrahentów. Pole do działania jest tutaj ogromne. Od czego zatem należy zacząć swoją przygodę z tym szkoleniowym biznesem?

Czytaj też: Pracownia zdjęć i obrazów

Rozeznanie na rynku
Zanim rozpoczniesz załatwianie formalność, sprawdź rynek w swojej okolicy. Choć szkoły dobrych manier nie znajdziesz na każdym rogu, może zdarzyć się, że akurat w twoim mieście działają już tego typu firmy. Taki stan rzeczy już na starcie znacznie zmniejsza twoje szanse na powodzenie. Jeśli jednak dokładnie przejrzysz internet i przekonasz się, że nie będziesz mieć dużej konkurencji, śmiało możesz uruchamiać własną firmę. Na początku popytaj znajomych i bliskich czy nie skorzystaliby ze szkoleń z zakresu dobrych manier. Albo dokładnie ich obserwuj i sprawdź, czy takich szkoleń nie potrzebowaliby, aby ułatwić sobie życie.

Zobacz: Jak otworzyć artystyczną pracownię ślusarską

Gdzie prowadzić działalność?
Na początku firmę można prowadzić w domu. W tym przypadku nie ma konieczności utrzymywania zewnętrznego biura. Nawet wynajmowanie sal konferencyjnych można odłożyć na przyszłość. Zajęcia zwykle prowadzi się u klienta: w innej firmie, szkole, czy domu kultury itp. Wiele szkół i firm szkoleniowych oferuje zajęcia przez internet. Warto taką formułę zaoferować swoim klientom. Takie rozwiązanie jest teraz modne. Jeśli zdecydujesz się je wprowadzisz będziesz potrzebował dobrego komputera z kamerką. Kursanci muszą dobrze cię widzieć. Do pracy będziesz potrzebować jeszcze telefonu, samochodu, odpowiednich ubrań i pełnej zastawy stołowej. W tym biznesie to podstawa.

WAŻNE! Pomysł na firmę. Operator Drona

Promocja firmy
Kursy z zakresu savoir vivre trzeba promować. Fachowcy działający na rynku nie mają wątpliwości, że najlepsza jest poczta pantoflowa. Zatem o swoich usługach trzeba mówić wszystkim znajomym i znajomym znajomych. Nie wolno unikać rozmaitych przyjęć i eventów. Właściciel takiej firmy musi zawsze mieć przy sobie wizytówki i wręczać je nowopoznanym osobom. A także brać aktywny udział w targach ślubnych, biznesowych, czy edukacyjnych. Chodzi o to, aby o firmie dowiedziało się jak najwięcej osób. Bo to właśnie oni mogą zostać potencjalnymi klientami.
Warto też skierować swoją ofertę do szkół, korporacji, czy mniejszych przedsiębiorstw. Nie warto ograniczyć się tylko do swojego miasta. Warto być otwartym na zlecenia z innych województw, a nawet państw. Nie bój się o koszty. W przypadku takiego odległego zlecenia koszty dojazdu i noclegu pokrywa klient. A na początek warto wypróbować telekonferencje.

Przeczytaj: Własna pracownia kaletnicza

Działania w sieci
Bez przemyślanych działań w sieci nie masz szans na sukces. Podstawą jest dobra strona internetowa i obecność w mediach społecznościowych. Stronę internetową można zrobić samemu, korzystając z dostępnych w sieci szablonów. To będzie tanie, a może nawet darmowe rozwiązanie. Przy wyborze szablonu warto pamiętać o tym, że w tej branży liczy się jakość. Elegancja i profesjonalizm to podstawa. Zatem jeśli masz choć cień wątpliwości co do swoich umiejętności informatycznych, przygotowanie strony zleć profesjonalnej agencji interaktywnej. Oczywiście możesz jej zasugerować kolorystykę i zawartość merytoryczną. W tym przypadku warto postawić na jasne i pastelowe barwy. Strona musi być nowoczesna i przejrzysta. Nie ma tu miejsca na zabawne i niestandardowe rozwiązania. Opisy muszą być poważne i konkretne, a zdjęcia profesjonalne. Warto zainwestować w sesję zdjęciową i zaprezentować się w sieci od jak najlepszej strony. Oprócz zdjęć swojej osoby, dobrze jest pokazać narzędzia swojej pracy, np. pięknie zastawione stoły, czy przykładowe zestawienia ubrań na rozmaite okazje (np. koktajl, bankiet, spotkanie biznesowe). Dobrze też nagrać dobrej jakości filmiki ze swoimi miniwykładami/prezentacjami na konkretne tematy, np. „Jak witać gości?", „W co się ubrać do pracy?", „Jak zachowywać się na rodzinnymi obiedzie?".
Koniecznie należy pamiętać o aktualizowaniu strony – technicznie może tym zajmować się agencja interaktywna, ale sam musisz dostarczyć jej treści. Chwal się w sieci ciekawymi zleceniami, czy prezentacjami. Jeśli uda ci się nawiązać kontakt z lokalnymi mediami, pokaż to na swojej stronie. Takie zachowania zbudują twoją wiarygodność i pozycję na rynku. Proś swoich klientów o rekomendacje – także na ich profilach w mediach społecznościowych.

Sprawdź: Jak otworzyć ecape room

Ucz się sam i dbaj o siebie
Pamiętaj też o swojej edukacji. Formalnie nie ma wymagań co do wykształcenia specjalisty z zakresu savoir vivre. Takie zajęcia teoretycznie może prowadzić każdy. Ale warto dysponować potwierdzeniem swoich umiejętności. Dlatego sam uczestnicz w ważnych szkoleniach i profesjonalnych kursach z zakresu dydaktyki, języków obcych, dyplomacji, kultury, dobrych manier, marketingu czy reklamy. Chcąc prowadzić zajęcia dla dzieci i młodzieży, ukończ studium pedagogiczne. Nie chodzi oczywiście o to, by jednocześnie korzystać z wielu kursów, bo wtedy nie będzie czasu na rozwijanie firmy. Wystarczy sobie założyć, że każdego roku ukończysz dwa duże szkolenia/kursy – te najlepsze i na dany moment niezbędne.

Pamiętaj, że sam jesteś wizytówką firmy. Zatem w kosztach działalności oprócz szkoleń będzie warto zawrzeć systematyczne wizyty u fryzjera, kosmetyczki i wizyty w sklepach odzieżowych oraz drogeriach. Bycie zadbanym i eleganckim w tej branży to obowiązek.

Warto wiedzieć: Jak zostać kurierem gastronomicznym

Niezbędne formalności
Akademię, szkołę dobrych manier trzeba zarejestrować jak każdą firmę. Podstawą jest wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Można to zrobić przez internet – ale tutaj trzeba dysponować profilem zaufanym na e-PUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) lub podpisem elektronicznym. Firmę można zarejestrować także w sposób tradycyjny - w urzędzie gminy. Musisz sobie zdawać sprawę z tego, że za pośrednictwem wniosku CEIDG zgłaszasz siebie do ZUS jako płatnika składek. Natomiast do zgłoszenia siebie i ewentualnych swoich pracowników jako osoby ubezpieczone niezbędna będzie jeszcze wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Profesjonalna firma powinna założyć firmowe konto w banku i wyrobić pieczątkę oraz wizytówki. Do ważnych formalności można zaliczyć jeszcze ubezpieczenie pracownika (a tacy wraz z rozwojem firmy w przyszłości na pewno będą potrzebni).

Koszty inwestycyjne:
sprzęt (laptop, telefon) – 3 tys. zł
zastawa stołowa – 400 zł
strona internetowa – 1,5 tys. zł
ubrania – 1 tys. zł
SUMA: 5,9 tys. zł

Koszty miesięczne:
telefon i internet – 150 zł
nowe ubrania – 500 zł
fryzjer – 150 zł
kosmetyczka – 150 zł
SUMA: 950 zł

Przychód przed opodatkowaniem:
Jeśli założymy, że w miesiącu przeprowadzisz 4 szkolenia, każde w cenie 2 tys. zł
SUMA: 8 tys. zł

Dochód (przed opodatkowaniem): 7050 zł

Gafa sprawiła, że zaczęłam uczyć dobrych manier
Jadwiga Dębicka, właścicielka Akademii Dobrych Manier we Wrocławiu
Urodziłam się na polskiej wsi, jako jedna z 11 rodzeństwa. W domu nikt nie przywiązywał dużej wagi do dobrych manier. Pewnego razu, jako młoda mężatka, pojechałam do znajomej rodziny inteligentów – emigrantów ze Śląska, którzy mieszkali w ówczesnym NRD. Tam zobaczyłam inny świat: piękne obrusy, serwis kawowy, stylową zastawę stołową. Mój zachwyt trwał do chwili, gdy nie usłyszałam słów gospodyni: „Jadziu, noża się nie oblizuje". Wstyd, jaki wywołało to zdanie, był dla mnie wielkim przełomem. To wtedy pojawił się impuls, który towarzyszył mi przez całe życie: Chcę nauczyć się dobrych manier. Kiedy w okresie transformacji przez moje życie zawodowe przeszło tsunami i musiałam przejść na zasiłek przedemerytalny, to zdecydowałam, że będę uczyć ludzi dobrych manier. Ukończyłam profesjonalne kursy z protokołu dyplomatycznego i etykiety w instytucjach publicznych, kursy savoir-vivre w biznesie, a także kurs pedagogiczny. Całą wiedzę staram się czerpać od najlepszych. A jest to wiedza w życiu bardzo ważna. Widzę, jakie braki ludzie mają w tym zakresie. Jest zapotrzebowanie na takie szkolenia z etykiety. Dobrze, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że muszą nadrobić zaległości w zakresie dobrych manier. A ja idę im z pomocą. Wiem, co czuje się w przypadku gafy – bezsilność, dezorientację i zawstydzenie. Ucząc dobrych manier, pomagam zastąpić te uczucia poczuciem pewności siebie, płynącej ze znajomości sprawdzonych, uniwersalnych zasad.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze