Dziś kurs dolara to  4,32 zł

i

Autor: NikolayFlorochkin / CC0 / pixabay.com Dziś kurs dolara to 4,32 zł

Jak poprawić zdolność kredytową? Sprawdź, zanim weźmiesz kredyt czy pożyczkę

2019-10-20 10:33

Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, jest jednak kilka dość prostych sposobów, dzięki którym można ją łatwo poprawić. Jak zatem przygotować się przed złożeniem wniosku o kredyt lub pożyczkę?

Spłacaj zobowiązania terminowo
Jednym z podstawowych warunków uzyskania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. Do jej obliczania brana jest pod uwagę wysokość naszych dochodów, koszty utrzymania oraz posiadane zobowiązania - zarówno w postaci zaciągniętych kredytów, jak i limitów w koncie i na kartach kredytowych. Koszty utrzymania to koszty stałe, uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym. Znaczenie może mieć również to, ile posiadamy samochodów, jakie opłacamy polisy ubezpieczeniowe na życie, ewentualnie czy płacimy alimenty, itp. Pamiętajmy, żeby regulować wszelkie rachunki w terminie, szczególnie jeżeli planujemy starać się o kredyt, ponieważ wszelkie opóźnienia w spłacaniu zobowiązań działają na naszą niekorzyść.

ZOBACZ TEŻ: Polacy zamiast pracować robią zakupy internetowe. Najczęściej we wtorek

Pozbądź się nieużywanych kart kredytowych i zbędnych obciążeń
Warto pamiętać, że również karty kredytowe i limity w koncie mają wpływ na naszą zdolność kredytową.

- Nawet zupełnie nieużywane karty kredytowe mogą obniżać naszą zdolność kredytową. Nie liczy się to, czy i w jakim stopniu korzystamy z przyznanych nam na karcie środków, ale to, jaki jest maksymalny limit pozostający do naszej dyspozycji. Tak samo jest w przypadku limitu w rachunkach rozliczeniowo-oszczędnościowych – wyjaśnia Monika Charamsa, Prezes Bancovo.pl.

Uporządkuj swój BIK
Bywa, że informacja o spłaceniu kredytu w całości dociera z opóźnieniem z banku do Biura Informacji Kredytowej (BIK). To z kolei może stanowić problem przy analizie wniosku kredytowego. Jeśli sami sprawdzimy swój status w BIK i odkryjemy, że są w nim jakieś nieaktualne zapisy, możemy domagać się aktualizacji lub naciskać na bank, aby wysłał stosowne informacje o spłaconym kredycie.

Nie zmieniaj zbyt często pracy
Banki w różny sposób traktują poszczególne źródła dochodu. Preferowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony, ale w różnych bankach podejście może być odmienne. Istotny może być też czas jaki już przepracowaliśmy u obecnego pracodawcy, ponieważ jest świadectwem regularności i stabilności uzyskiwanych dochodów. To ostatnie kryterium jest często trudne do spełnienia dla osób uzyskujących dochód z własnej działalności gospodarczej, dlatego często wymaga się od nich potwierdzenia dochodu uzyskanego w ciągu 12 lub nawet 24 miesięcy. Istotne będzie też to, w jaki sposób regulujemy nasze zobowiązania urzędowe np. wobec Urzędu Skarbowego czy ZUS. Nawet niewielkie opóźnienia w płaceniu podatków czy składek mogą działać na naszą niekorzyść.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: W 2020 roku pojawi się nowa akcyza! Palacze sięgną do kieszeni

- Na naszej platformie Klient otrzymuje propozycje pożyczek, dopasowane m.in. do formy zatrudnienia. Automatyczna analiza wszystkich danych podanych w wniosku Klienta pozwala na zaprezentowanie mu najbardziej optymalnych ofert dosłownie w kilka minut. Dzięki temu bardzo szybko, bez chodzenia od banku do banku, dowiemy się jak oceniana jest nasza zdolność kredytowa przez różne instytucje finansowe – mówi Monika Charamsa z Bancovo.pl.

Inne źródła dochodów akceptowane przez banki
Przychód z wynajmu nieruchomości może być dochodem uzupełniającym. Mowa tu o umowach zarejestrowanych w Urzędzie Skarbowym od co najmniej 6 lub 12 miesięcy. W zależności od sposobu opodatkowania tego dochodu i od tego, kto (najemca czy właściciel) opłaca koszty utrzymania mieszkania, będzie zmieniać się wysokość dochodu, który bank przyjmie do obliczenia zdolności kredytowej. Banki akceptują również renty i emerytury przyznane na czas nieokreślony.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze