Zadała Morawieckiemu niewygodne pytanie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewała!

i

Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS Zadała Morawieckiemu niewygodne pytanie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewała!

Miliardy dla samorządów. Rząd ujawnia szczegóły Polskiego Ładu

2021-08-18 13:50

Mateusz Morawiecki ogłosił nowe rozwiązania z Polskiego Ładu dla Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Choć wiele osób obawia się nowych rozwiązań podatkowych, rząd i premier przekonują, że poprawią one stabilność dochodów samorządów, przez co mają być mniej zależne od aktualnej koniuktury. Zmieni się również niesławne "janosikowe" przeciwko któremu samorządowcy protestowali dekadę temu. Mateusz Morawiecki obiecuje, że system opodatkowania JST ma zostać znacznie uproszczony i być oparty przede wszystkim na dochodach z roku bieżącego z PIT i CIT.

Mateusz Morawiecki przedstawił zmiany Polskiego Ładu dla samorządów

Dziś na Dolnym Ślądku, Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami i przedstawił im zmiany podatkowe z Polskiego Ładu. Rozwiązania dla JST zostały podzielone na trzy filary, proinwestycyjne, stabilizacyjne i przejściowe. W trakcie konferencji premier uwzględnił także kwestię janosikowego, które od dłuższego czasu pozostaje sporym problemem samorządowców. System podatkowy ma być teraz znacznie prostszy i stabilniejszy.

ZOBACZ Polski Ład. Samorządy stracą miliardy?

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Mateusz Morawiecki obiecał samorządowcom stabilizację

W ramach filaru dotyczącego stabilizacji dochodów, samorządy mogą liczyć na przekazywanie udziału w podatkach dochodowych w równych miesięcznych ratach. Wprowadzone zostanie również reguła stabilizacyjna, za której sprawą wpływy do samorządów mają być mniej zależne od cyklu koniukturalnego. System "janosikowego" ma być natomiast oparty na dochodach PIT i CIT z bieżącego roku. Samorządy mogą liczyć także na subwencję ogólną, wysokości ok. 146 mld zł, co pozwoli na zwiększenie dochodów o 4,3 procent względem dotychczasowych prognoz.

Premier zapewnia, że w Polskim Ładzie samorządy biedniejsze, z niższymi dochodami mają poprawić swoją sytuację względem bogatszych gmin. Wdrożone zostaną rozwiązania proinwestycyjne, takie jak nowa rządowa subwencja ogólna dla JST, która zagwarantuje stałe wsparcie dla jednostek terytorialnych. Wprowadzona będzie również subwencja zależna od poziomu wydatków samorządu oraz Rządowy Fundusz Polski Ład. Inwestycje mają wynieść 80-95 procent wartości zadania.

Sonda
Czy popierasz zmiany dla samorządów z Polskiego Ładu?

Premier zapowiedział dotację 8 miliardów dla samorządowców

W celu poprawy sytuacji samorządów, w Polskim Ładzie zostaną wprowadzone także rozwiązania przejściowe. Ma dojść do uelastycznienia budżetów JST i podniesienia limitu spłaty ich długów, przy wsparciu środków z UE. Ponadto Mateusz Morawiecki obiecał, że w ciągu dwóch tygodni zostanie przygotowana ustawa, który w czwartym kwartale bieżącego roku przekaże samorządowcom 8 miliardów złotych. To sami samorządowcy mają samemu zdecydować, na co przyznane pieniądze przeznaczą.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze