Telefon - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay

Roaming na wakacjach

Internet podczas zagranicznych wakacji. Czym jest roaming i jak włączyć go na smartfonie?

2022-08-07 16:09

Wielu zastanawia się, czy będąc za granicą mogą swobodnie korzystać z internetu na swoim smartfonie. Korzystanie z telefonu w innych krajach niż ten, którego się zamieszkuje nie powinno nikomu sprawiać problemów, jednak wątpliwości moją pojawić się w przypadku, gdy chcemy wykonać połączenie. W takiej sytuacji przyda się roaming, którego niekiedy użytkownicy nie wiedzą jak uruchomić. Jak to zrobić i ile to kosztuje?

Usługa roamingu. To musisz wiedzieć

Roaming to usługa, dzięki której użytkownik może korzystać ze swojego telefonu, jednak niezbędnym do tego składnikiem korzystanie z transmisji danych innego operatora sieci. Wyróżnia się roaming krajowy oraz zagraniczny. W przypadku tego pierwszego, można zachować wysoką jakość usług telekomunikacyjnych w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu sygnał operatora okaże się nie być dla nas wystarczająco satysfakcjonujący. Roaming krajowy opiera się na umowach między wszystkimi operatorami komórkowymi w Polsce i nie trzeba obawiać się dodatkowych opłat.

Roaming zagraniczny natomiast opiera się na korzystaniu z usług własnego operatora dzięki dostępnej sieci innego kraju, w którym aktualnie się znajdujemy. Okazuje się być przydatny szczególnie tym osobom, które wyjeżdżają poza Unię Europejską. Trzeba jednak liczyć się z tym, że opłaty za roaming zagraniczny może wiązać się z niekiedy bardzo wysokimi opłatami. Dlatego też, przy planowaniu podróży warto zapoznać się z tym jak taką usługę włączyć, a także jak wyglądają stawki. Na szczęście, niektórzy operatorzy oferują swoim klientom usługi takie jak tani roaming lub nawet roaming nielimitowany.

Darmowy roaming w UE

Roam Like At Home, czyli darmowy roaming, z którego można korzystać znajdując się na terenach Unii Europejskiej, zaczął obowiązywać 15 czerwca 2016 roku. Dzięki niemu korzystanie z usług telekomunikacyjnych na terenie Unii rozliczane jest w taki sam sposób jak w kraju. Nie ma więc dodatkowych opłat wynikających z jego użytkowania. Można swobodnie dzwonić, jak i odbierać połączenia, wysyłać sms-y, a także korzystać z internetu, co dla wielu osób jest kluczową kwestią. Zgodnie z programem, usługa ta będzie dostępna do 2032 roku.

Jak włączyć roaming w telefonie?

Termin „roaming” z pewnością nie jest dla nikogo żadnym odkryciem, jednak wciąż niektórzy zastanawiają się jak właściwie z niego korzystać, jak uruchomić taką usługę na swoim smartfonie. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy po przyjeździe do innego kraju będziemy mogli m.in. wykonywać połączenia, musimy wpierw skontaktować się z naszym operatorem sieci np. poprzez dostępną infolinię lub konta internetowego. Następnie należy sprawdzić swoje ustawienia w telefonie. W ustawieniach zazwyczaj dedykowana tej usłudze zakładka to po prostu ta, która dotyczy sieci komórkowej i karty SIM ( „Sieć i Internet”, następnie „Sieć komórkowa”, następnie „Włącz Roaming”).

Sonda
Gdzie spędzasz wakacje 2022?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze