Telefon - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay

Roaming na wakacjach

Internet podczas zagranicznych wakacji. Czym jest roaming i jak włączyć go na smartfonie?

2022-08-07 16:09

Wielu zastanawia się, czy będąc za granicą mogą swobodnie korzystać z internetu na swoim smartfonie. Korzystanie z telefonu w innych krajach niż ten, którego się zamieszkuje nie powinno nikomu sprawiać problemów, jednak wątpliwości moją pojawić się w przypadku, gdy chcemy wykonać połączenie. W takiej sytuacji przyda się roaming, którego niekiedy użytkownicy nie wiedzą jak uruchomić. Jak to zrobić i ile to kosztuje?

Usługa roamingu. To musisz wiedzieć

Roaming to usługa, dzięki której użytkownik może korzystać ze swojego telefonu, jednak niezbędnym do tego składnikiem korzystanie z transmisji danych innego operatora sieci. Wyróżnia się roaming krajowy oraz zagraniczny. W przypadku tego pierwszego, można zachować wysoką jakość usług telekomunikacyjnych w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu sygnał operatora okaże się nie być dla nas wystarczająco satysfakcjonujący. Roaming krajowy opiera się na umowach między wszystkimi operatorami komórkowymi w Polsce i nie trzeba obawiać się dodatkowych opłat.

Roaming zagraniczny natomiast opiera się na korzystaniu z usług własnego operatora dzięki dostępnej sieci innego kraju, w którym aktualnie się znajdujemy. Okazuje się być przydatny szczególnie tym osobom, które wyjeżdżają poza Unię Europejską. Trzeba jednak liczyć się z tym, że opłaty za roaming zagraniczny może wiązać się z niekiedy bardzo wysokimi opłatami. Dlatego też, przy planowaniu podróży warto zapoznać się z tym jak taką usługę włączyć, a także jak wyglądają stawki. Na szczęście, niektórzy operatorzy oferują swoim klientom usługi takie jak tani roaming lub nawet roaming nielimitowany.

Darmowy roaming w UE

Roam Like At Home, czyli darmowy roaming, z którego można korzystać znajdując się na terenach Unii Europejskiej, zaczął obowiązywać 15 czerwca 2016 roku. Dzięki niemu korzystanie z usług telekomunikacyjnych na terenie Unii rozliczane jest w taki sam sposób jak w kraju. Nie ma więc dodatkowych opłat wynikających z jego użytkowania. Można swobodnie dzwonić, jak i odbierać połączenia, wysyłać sms-y, a także korzystać z internetu, co dla wielu osób jest kluczową kwestią. Zgodnie z programem, usługa ta będzie dostępna do 2032 roku.

Jak włączyć roaming w telefonie?

Termin „roaming” z pewnością nie jest dla nikogo żadnym odkryciem, jednak wciąż niektórzy zastanawiają się jak właściwie z niego korzystać, jak uruchomić taką usługę na swoim smartfonie. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy po przyjeździe do innego kraju będziemy mogli m.in. wykonywać połączenia, musimy wpierw skontaktować się z naszym operatorem sieci np. poprzez dostępną infolinię lub konta internetowego. Następnie należy sprawdzić swoje ustawienia w telefonie. W ustawieniach zazwyczaj dedykowana tej usłudze zakładka to po prostu ta, która dotyczy sieci komórkowej i karty SIM ( „Sieć i Internet”, następnie „Sieć komórkowa”, następnie „Włącz Roaming”).

Sonda
Gdzie spędzasz wakacje 2022?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze