Kosmos nauka droga mleczna teleskop gwiazdy wszechświat

i

Autor: Lucas Pezeta/pexels.com

Noc Perseidów 2022

Noc spadających gwiazd 2022. Przegląd dobrych teleskopów na Twoją kieszeń

2022-08-13 8:10

Jak co roku w jedną z sierpniowych nocy ma miejsce kumulacja Perseidów (12.08.2022), czyli spadających gwiazd. Na ich oglądanie warto udać się w miejsce z dala od świateł miasta. Mimo, że zobaczymy je gołym okiem, to dla tych najbardziej wymagających dobrą opcją będzie skorzystanie z teleskopu, szczególnie, że Perseidom będzie towarzyszyła pełnia Księżyca, którego dzięki odpowiedniemu sprzętu, można ujrzeć w całej okazałości.

Noc spadających gwiazd 2022. Jaki wybrać teleskop? 

Teleskopy umożliwiają dokładną obserwację daleko znajdujących się obiektów na niebie m.in. gwiazd czy księżyca. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych parametrach i rozpiętości cenowej. Jaki teleskop będzie odpowiedni dla miłośnika astronomii podczas tegorocznej nocy spadających gwiazd? 

Pierwsze obserwacje nieba miały już miejsce w XVII wieku. Wtedy możliwe było podziwianie Księżyca, czy planet takich jak Jowisz i Saturn. Obecnie jednak technologia poszła mocno do przodu, a firmy produkujące taki sprzęt mogą pochwalić się rozbudowaną ofertą. 

Planując zakup teleskopu należy wziąć pod uwagę, że do wyboru są dwa rodzaje: teleskop soczewkowy tzw. refraktor i zwierciadlany tzw. reflektor. W przypadku pierwszego, zbudowany jest on z obiektywu, który składa się z soczewek, a te załamują promienie światła i tym sposobem je skupiają. Z kolei reflektor ma wbudowane lustro skupiające światło przez odbicie. 

Jeżeli nie zależy nam na obserwacji obiektów, których nie jesteśmy w stanie rozpoznać, możemy postawić na prosty teleskop soczewkowy (refraktor). Daje on dobry kontrast, co na początku powinno w zupełności wystarczyć. Najtańszy możemy kupić już za ok. 130 zł. Warto natomiast dorzucić trochę pieniędzy, aby sprzęt sprostał naszym oczekiwaniom.

Noc Perseidów w sierpniu. Dobre i tanie teleskopy 2022

  • Teleskop Opticon Apollo 150x70 mm - Kompaktowy, ale nadal profesjonalny teleskop soczewkowy za 229 zł pozwoli na jasne, pełne kontrastu i czyste obrazy. 
  • Teleskop BRESSER National Geographic 50/360 AZ - Mały teleskop za ok. 279 zł będzie przydatny szczególnie w podróży, ponieważ dzięki małym rozmiarom zmieści się w plecaku. 
  • Teleskop LEVENHUK 50 Skyline Travel - Kompaktowy, lekki teleskop za 239 zł będzie dobrą opcją za początkujących. Idealnie nada się do obserwacji najjaśniejszych gwiazd np. podczas tegorocznej nocy Perseidów, a także powierzchni Księżyca, planet oraz obiektów daleko znajdujących się na ziemi. 
  • Teleskop Celestron PowerSeeker 50AZ - Teleskop za 279 zł oferuje profesjonalizm, ale i dobrą cenę. Będzie przydatny do obserwacji m.in. obiektów znajdujących się na niebie. 
  • Teleskop Opticon Horizon EX 350x76 mm 76F900AZ - Teleskop zwierciadlany tzw. reflektor za 379 zł oferuje dobrą jakość w postaci jasnego i wyraźnego obrazu. Dzięki niemu możemy dostrzec więcej szczegółów podczas pełni Księżyca, a także będzie pomocny podczas tegorocznej nocy spadających gwiazd w sierpniu. 
  • Teleskop SKY-WATCHER (Synta) BK705AZ2 - Teleskop astronomiczny za 499zł jest łatwy i wygodny w obsłudze. Pozwala powiększyć obraz do 100x. 
Sonda
Lubisz oglądać spadające gwiazdy?
Najnowsze