Kosmos nauka droga mleczna teleskop gwiazdy wszechświat

i

Autor: Lucas Pezeta/pexels.com

Noc Perseidów 2022

Noc spadających gwiazd 2022. Przegląd dobrych teleskopów na Twoją kieszeń

2022-08-13 8:10

Jak co roku w jedną z sierpniowych nocy ma miejsce kumulacja Perseidów (12.08.2022), czyli spadających gwiazd. Na ich oglądanie warto udać się w miejsce z dala od świateł miasta. Mimo, że zobaczymy je gołym okiem, to dla tych najbardziej wymagających dobrą opcją będzie skorzystanie z teleskopu, szczególnie, że Perseidom będzie towarzyszyła pełnia Księżyca, którego dzięki odpowiedniemu sprzętu, można ujrzeć w całej okazałości.

Noc spadających gwiazd 2022. Jaki wybrać teleskop? 

Teleskopy umożliwiają dokładną obserwację daleko znajdujących się obiektów na niebie m.in. gwiazd czy księżyca. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych parametrach i rozpiętości cenowej. Jaki teleskop będzie odpowiedni dla miłośnika astronomii podczas tegorocznej nocy spadających gwiazd? 

Pierwsze obserwacje nieba miały już miejsce w XVII wieku. Wtedy możliwe było podziwianie Księżyca, czy planet takich jak Jowisz i Saturn. Obecnie jednak technologia poszła mocno do przodu, a firmy produkujące taki sprzęt mogą pochwalić się rozbudowaną ofertą. 

Planując zakup teleskopu należy wziąć pod uwagę, że do wyboru są dwa rodzaje: teleskop soczewkowy tzw. refraktor i zwierciadlany tzw. reflektor. W przypadku pierwszego, zbudowany jest on z obiektywu, który składa się z soczewek, a te załamują promienie światła i tym sposobem je skupiają. Z kolei reflektor ma wbudowane lustro skupiające światło przez odbicie. 

Jeżeli nie zależy nam na obserwacji obiektów, których nie jesteśmy w stanie rozpoznać, możemy postawić na prosty teleskop soczewkowy (refraktor). Daje on dobry kontrast, co na początku powinno w zupełności wystarczyć. Najtańszy możemy kupić już za ok. 130 zł. Warto natomiast dorzucić trochę pieniędzy, aby sprzęt sprostał naszym oczekiwaniom.

Noc Perseidów w sierpniu. Dobre i tanie teleskopy 2022

  • Teleskop Opticon Apollo 150x70 mm - Kompaktowy, ale nadal profesjonalny teleskop soczewkowy za 229 zł pozwoli na jasne, pełne kontrastu i czyste obrazy. 
  • Teleskop BRESSER National Geographic 50/360 AZ - Mały teleskop za ok. 279 zł będzie przydatny szczególnie w podróży, ponieważ dzięki małym rozmiarom zmieści się w plecaku. 
  • Teleskop LEVENHUK 50 Skyline Travel - Kompaktowy, lekki teleskop za 239 zł będzie dobrą opcją za początkujących. Idealnie nada się do obserwacji najjaśniejszych gwiazd np. podczas tegorocznej nocy Perseidów, a także powierzchni Księżyca, planet oraz obiektów daleko znajdujących się na ziemi. 
  • Teleskop Celestron PowerSeeker 50AZ - Teleskop za 279 zł oferuje profesjonalizm, ale i dobrą cenę. Będzie przydatny do obserwacji m.in. obiektów znajdujących się na niebie. 
  • Teleskop Opticon Horizon EX 350x76 mm 76F900AZ - Teleskop zwierciadlany tzw. reflektor za 379 zł oferuje dobrą jakość w postaci jasnego i wyraźnego obrazu. Dzięki niemu możemy dostrzec więcej szczegółów podczas pełni Księżyca, a także będzie pomocny podczas tegorocznej nocy spadających gwiazd w sierpniu. 
  • Teleskop SKY-WATCHER (Synta) BK705AZ2 - Teleskop astronomiczny za 499zł jest łatwy i wygodny w obsłudze. Pozwala powiększyć obraz do 100x. 
Sonda
Lubisz oglądać spadające gwiazdy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze