Wakacje kredytowe o krok od uchwalenia. Andrzej Duda podpisał ustawę
Kancelaria prezydenta poinformowała, że uroczystość podpisania ustawy o pomocy kredytobiorcom (zawierającej m.in. wakacje kredytowe) odbędzie się w czwartek (14.07.2022) w Belwederze o 11:30. To oznacza, że decyzja o podpisie zapadła i tym samym oddalono spekulacje, jakoby Andrzej Duda miał skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Podpis ustawy potwierdził również prezydencki minister Andrzej Dera. Na antenie Polskiego Radia przyznał, że polscy politycy są właściwie "jednomyślni" jeśli chodzi o ustawę pomocy kredytobiorcom. Tym samym prezydent nie będzie się sprzeciwiał "woli całej klasy politycznej, czyli - krótko mówiąc - całego narodu" - stwierdził Dera.
Wakacje kredytowe dla Polaków już od 1 sierpnia
Wakacje kredytowe wejdą w życie od 1 sierpnia, oczywiście po tym jak wcześniej prezydent Andrzej Duda złoży podpis pod ustawą. Skorzystają z nich tylko kredytobiorcy, którzy mają kredyt w polskiej walucie i dotyczy on lokalu zakupionego na własny cel mieszkaniowy. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, nie wprowadzono kryterium, które miało uzależniać skorzystanie z pomocy w zależności od sytuacji finansowych. Z wsparcia można skorzystać niezależnie od daty udzielenia kredytu.
Wakacje kredytowe pozwolą na trzy miesiące przerwy od rat w tym roku i po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Oczywiście raty trzeba będzie zapłacić później, ale nie zostaną od nich naliczone dodatkowe odsetki. Ile można zaoszczędzić na wakacjach kredytowych, wyliczyliśmy tutaj.
Ustawa o pomocy kredytobiorcom zakłada również zwiększenie budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Banki będą musiały wnieść na fundusz dodatkowe 1,4 mld zł. O tym, jak skorzystać ze wsparcia, pisaliśmy tutaj.