Bon Turystyczny. Wiadomo, które miejsca najchętniej wybierali Polacy

i

Autor: Pixabay Bon Turystyczny. Wiadomo, które miejsca najchętniej wybierali Polacy

Bon Turystyczny. Wiadomo, które miejsca najchętniej wybierali Polacy

2021-09-06 20:25

W te wakacje większość Polaków postawiła na odpoczynek w kraju. Oblegane były zarówno kurorty nadmorskie, jak i górskie. Powodzeniem wśród wczasowiczów cieszył się bon turystyczny, którym można zapłacić m.in. za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Wiadomo już, w których miejscach w Polsce urlopowicze najchętniej realizowali otrzymane bony.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej, która ucierpiała z powodu COVID-19. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. Od sierpnia minionego roku bonem turystycznym można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. Bonem można płacić także za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu, jak również za pobyt dziecka na "zielonej szkole", kolonii, wycieczce czy obozie np. harcerskim.

Nie jest tajemnicą, że w tym roku Polacy wybierali przede wszystkim wypoczynek w Polsce. Tymczasem ZUS przekazał serwisowi prawo.pl informacje dotyczące realizacji rządowego programu. Jak się okazuje, na bonie turystycznym najbardziej skorzystał park rozrywki Energylandia. ZUS przelał tam kwotę niemal 69 mln złotych!

Drugim chętnie wybieranym przez Polaków miejscem była sieć obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych Holiday Park & Resort, która otrzymała z ZUS ponad 18,6 mln zł. Z kolei na trzecim miejscu znalazł się Hotel Gołębiewski, któremu na konto wpłynęło ok. 15 mln zł.

Już poza podium, na czwartym miejscu, wśród beneficjentów bonu turystycznego uplasowała się spółka SUN & SNOW, zajmująca się wynajmem apartamentów w miejscowościach wypoczynkowych. Otrzymała ona nieco ponad 13 mln zł. Niewiele mniej wpłynęło na konto  rodzinnej firmy DLF INVEST, czyli Bałtyckiego Kompleksu Turystycznego, która tym samym znalazła się na piątym miejscu zestawienia.

W pierwszej dziesiątce firm, które skorzystały na bonie turystycznym, znalazły się także:

  • ORBIS, który otrzymał z ZUZ ponad 9,5 mln zł (6. miejsce)
  • spółka BANIA, czyli rodzinny resort wypoczynkowy w Białce Tatrzańskiej, któremu ZUS przekazał ponad 7,5 mln zł (7. miejsce)
  • Chochołowskie Termy, czyli park wodny z basenami termalnymi, zjeżdżalniami, spa, saunami, siłownią i restauracją, którym ZUS przelał blisko 6 mln zł (8. miejsce)
  • spółka FUN PARK, czyli rodzinny park tematyczny, który otrzymał ponad 5 mln zł (9. miejsce)
  • spółka SANDRA J. Zalewski i Spółka, czyli ośrodek spa nad morzem, która również otrzymała od ZUS nieco ponad 5 mln zł (10. miejsce)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przekazał podmiotom turystycznym płatności bonem na łączną kwotę 1,7 mld zł. Jest to jednak o wiele mniejsza kwota od zapowiadanej przez ówczesne Ministerstwo Rozwoju i Technologii pomocy rzędu 3,5 mld zł. Warto jednak pamiętać, że bon turystyczny można wykorzystać do końca marca 2022 roku.

Sonda
Skorzystałeś już z bonu turystycznego?
Super Raport 06.09 (Goście: Hanna Gill-Piątek - Polska 2050, Jan Maria Jackowski - senator, PiS)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze