Kredyt na mieszkanie

i

Autor: thinkstockphotos.com 20% wkład własny przy kredycie na mieszkanie od stycznia 2017 roku

Uważaj przy tanich kredytach na mieszkanie. Możesz stracić wszystkie oszczędności

2021-09-06 15:51

Z racji na niskie stopy procentowe, obecnie zainteresowanie kredytami na mieszkania jest ogromne, banki wręcz nie wyrabiają się z obsługą klientów. W tej chwili odsetki są niskie, ale taka sytuacja nie będzie trwać wiecznie. Nie można wykluczyć, że za jakiś czas dojdzie do podniesienia stóp procentowych. W efekcie wiele osób zostanie z kredytami, których nie będą w stanie spłacić, spadnie również popyt na mieszkania. Kampanię, która ostrzega kredytobiorców rozpoczął również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tani kredyt na mieszkanie może się "zemścić" po latach

Kredyt na mieszkanie w perspektywie wieloletniej to zawsze ryzyko. Trudno przewidywać jak zmieni się nasza sytuacja materialna w ciągu 5-10 lat, a co dopiero w przypadku zobowiązań na 20, czy nawet 30 lat. Jednak niektóre czynniki ekonomiczne można w mniejszym lub większym stopniu przewidywać, co pozwoli nam zmniejszyć ryzyko. Prezes UOKiK ostrzega przed podejmowaniem ryzykownych decyzji inwestycyjnych, szczególnie teraz, w czasie niskich stóp procentowych i tanich kredytów.

ZOBACZ Nieruchomości staną się bezwartościowe? Demografia jest bezlitosna

Kredyt hipoteczny w dobie pandemii - Murator Finanse - Wiemy. Kredytujemy.

UOKiK nazwał swoją kampanię "Policz i nie przelicz się", bo apeluje do dokładnego sprawdzania i analizowania naszych inwestycji. Obecnie sporo osób kupuje nieruchomości na kredyt, a także lokuje swoje oszczędności w akcjach, obligacjach korporacyjnych, funduszach inwestycyjnych, czy kryptoaktywach. Wiele konsumentów skuszonych wizją łatwego zarobku, zapomina o właściwej ocenie ryzyka.

- Zanim zainwestujesz swoje oszczędności lub zaciągniesz wieloletnie zobowiązania finansowe, przeanalizuj zagrożenia, uwzględnij zmianę warunków oraz Twojej sytuacji materialnej. Przeanalizuj wszystkie koszty, uwzględnij wzrost stóp referencyjnych oraz różne scenariusze, które mogą doprowadzić do spadku wartości Twojej lokaty kapitału. Następnie odpowiedz sobie na pytanie: ile możesz stracić, czy zachowasz płynność finansową i czy będziesz w stanie spłacać raty za parę lat - mówi prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Jakie ryzyka wiążą się z kredytami hipotecznymi?

Jak ostrzega UOKiK wzrost stóp procentowych może utrudnić, albo nawet uniemożliwić spłatę kredytu. Ponadto istnieje ryzyko, że wartość nieruchomości zabezpieczającej kredyt spadnie. Zwłaszcza że obecnie ich ceny mogą być znacznie przeszacowane przez zbytni wzrost popytu.

UOKiK radzi, aby przed inwestycją policzyć swoje wydatki na konsumpcję i określić jaki kapitał możemy zainwestować. Powinno się również przeprowadzić analizę ryzyka, a szczególnie uważać na "rewelacyjne oferty", które oferują wysoki zysk przy niewielkim ryzyku. Ponadto przy nieruchomościach, trzeba dokładnie przeanalizować ofertę kredytu hipotecznego, szczególnie tego ile będziemy musieli płacić, przy potencjalny wzroście stóp procentowych.

Sonda
Planujesz skorzystać z niskich stóp procentowych i wziąć kredyt?

UOKiK radzi również, żeby nie inwestować, gdy jesteśmy zadłużeni. Jeśli mamy nadwyżkę finansową, lepiej ją przeznaczyć na spłatę zobowiązań i dopiero później pomnażać kapitał z "czystym kontem". Inaczej ryzykujemy wpadnięciem w spiralę długów. Warto mieć również plan awaryjny w razie obniżki dochodów. Nie zaszkodzi zdywersyfikować naszych inwestycji i mieć kilka lokat kapitałowych.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze