Carrefour

i

Autor: Tomasz Radzik / Super Express Carrefour

Carrefour ma być sprzedany Mid Europa Partners. Czy sieć wycofa się z Polski?

2022-05-25 14:15

Carrefour Polska może zostać przejęty przez fundusz Mid Europa Partners - wynika z informacji z czterech niezależnych od siebie źródeł. Pojawiają się spekulacje, że transakcja może oznaczać wycofanie się Carrefoura z Polski i likwidację sieci sklepów w naszym kraju.

Oddziały Carrefoura w Polsce i na Tajwanie na sprzedaż

W 2021 pojawiła się w mediach informacja, że prezes Grupy Carrefour zdecydował, że sprzeda swoje dwa lokalne oddziały, które znajdują się w Polsce i na Tajwanie. W tym celu zlecił firmie KPMG znalezienie potencjalnego nabywcy.  Na Tajwanie przedsiębiorstwo wyceniane jest na 1,9 mln dolarów, a obecnie sprzedaż prowadzi firma Morgan Stanley.

Carrefour traci na wartości

Kursy akcji sieci Carrefour od lat utrzymują niezadowalający dla inwestorów poziom. Sprzedaż w Polsce w 1 kwartale 2022 r wyniosła 505 mln euro, posiadając 935 swoich punktów. 92 z nich stanowią hipermarkety, 152 supermarkety, 682 convenience i 9 tzw. miękkich dyskontów. W 2021 roku Carrefour miał o 20 placówek więcej, bo 955. W pierwszym kwartale 2021 roku sprzedaż wyniosła 20,24 mld euro. Wzrost sprzedaży w porównaniu do poprzedniego stanowiła 9 proc, natomiast w bieżącym roku sprzedaż wzrosła o 5,5 proc. - podaje redakcja dlahandlu.pl

EKG 2022: Patryk Demski

Kto kupi Carrefour Polska?

Od 2011 r do 2017 r fundusz Mid Europa Partners zainwestował w sieć sklepów Żabka. Obecnie ma swoje udziało w Allegro i rumuńskiej sieci detalicznej Profi. 

Jako innego potencjalnego nabywcy prezes Grupy Carrefour wziął także pod uwagę fundusz, który należy do Griffin Capital Partners. Bardzo prawdopodobne jest, że wyraża zainteresowanie przejęcia oddziałów Carrefour.

Dodatkowo w listopadzie 2021 r ogłoszono partnerstwo Grupy z Meta.

Carrefour wycofuje się z kolejnych krajów

W ostatnim czasie sieć sklepów Carrefour opuściła rynek słowacki. Z kolei we Włoszech poinformowano, że 106 punktów zostanie zamknięta. Jak twierdzi detalista, to potrzebne rozwiązanie, zważywszy na to, że liczba klientów jak i sprzedaż stale spada. Na chwilę obecną funkcjonuje tam 1450 sklepów i jest zatrudnionych ok 16 tys pracowników.

Informacja o sprzedaży Carrefour Polska wzbudziła wątpliwości, czy sieć sklepów wycofa się także z naszego kraju. Pandemia mocno wstrząsnęła sprzedażą francuskiego przedsiębiorstwa na jego niekorzyść, który funkcjonował głównie jako hipermarkety, znajdujące się w centrach handlowych. Po ich zamknięciu sklepy w Polsce mocno ucierpiały. Oprócz tego na tle konkurencji Carrefour słabo się rozwija. Na chwilę obecną nie padła żadna informacja mówiąca o tym, że sprzedaż oddziału w Polsce będzie łączyć się z jego wycofaniem z kraju.

Sonda
Robisz zakupy w supermarketach?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze