Rosnące ceny mieszkań

i

Autor: SHUTTERSTOCK Rosnące ceny mieszkań

Ceny mieszkań nie przestają rosnąć. W 2022 wzrost może wynieść ponad 10 procent!

2022-03-26 10:04

Jak czytamy w raporcie HRE Investments rok 2021 był dla rynku mieszkaniowego rekordowy, zarówno pod względem ilości zrealizowanych inwestycji, jak i ilości i wysokości kredytów mieszkaniowych. IV kwartał miał przynieść znaczne ochłodzenie rynku, ze względu na drastyczne podwyżki stóp procentowych. Spodziewano się, że ceny mieszkań może nie spadną, ale dynamika wzrostowa znacznie wyhamuje. Jednak nic z tego. Wygląda na to, że gdy stopy procentowe przestaną rosnąć, Polacy znowu mogą rzucić się na inwestycje nieruchomości.

Ceny mieszkań raczej nie wyhamują. Trzeba się szykować na kolejne wzrosty

- Rosnąca inflacja, wzrost gospodarczy, czy program kredytów bez wkładu własnego to w bieżącym roku wektory, które sugerują sprzyjającą koniunkturę w mieszkaniówce. Z drugiej strony mamy jednak rosnące stopy procentowe. Wciąż nie docenia skali wyzwań, które niesie za sobą agresja Rosji na Ukrainę - czytamy w raporcie HRE Investments.

W IV kwartale 2021 roku mieszkania drożały z dwucyfrową dynamiką, w przypadku rynku wtórnego wynosiła 12,1 proc. Z racji na podwyżki stóp procentowych i tym samym zmniejszenie zdolności kredytowej wielu Polaków doszło do ochłodzenia popytu, ale HRE Investments określa sytuację jako "przejściową". Ochłodzenie wynikało również z inflacji, która w połączeniu z niskim wzrostem realnych wynagrodzeń i wysokimi cenami żywności skutkował wysoką niepewnością.

EKG 2021. TOMASZ CHRÓSTNY - Prezes UOKiK ostrzega przed inwestycjami w mieszkania.

Jednocześnie, jak wskazuje HRE Investments mamy do czynienia z najwyżsża w historii liczbą budowanych mieszkań. Tylko w 2021 roku oddali do użytku 235 tys. lokali mieszkalnych (w tym domów), co jest najlepszym wynikiem od ponad 40 lat. Sporym wyzwaniem będzie jednak inflacja, która przejawia się w rosnących kosztach materiałów, jak i samej robocizny. To może negatywnie wpłynąć na ilość realizowanych inwestycji, więc i zmniejszyć podaż na rynku.

Co przemawia za wzrostem, a co za spadkiem cen mieszkań?

Jak czytamy w raporcie, ceny mieszkań w IV kwartale 2021 roku rosły szybciej niż w poprzednich kwartałach. Na tendencje spadkowe w najbliższej przyszłości wskazują podwyżki stóp procentowych, wysoka inflacja (więc mniejsza skłonność do inwestycji), czy zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, które mają celu zmniejszyć ilość udzielanych kredytów.

Z kolei za wzrostem cen przemawia wojna na Ukrainie, która spowodowała spadek podaży mieszkań na wynajem, wzrost stawek, duże zainteresowanie mieszkaniami w Polsce ze strony zagranicznych funduszu, czy rządowy program wsparcia kredytobiorców. Ponadto, jak wskazuje HRE Investments 

Sonda
Czy w związku z rosnącymi stopami procentowymi odłożyłeś decyzję o kupnie mieszkania?

Ceny mieszkań w 2022 roku

HRE Investments biorąc pod uwagę wszystkie znane i możliwe do przewidzenia czynniki prognozuje, że ceny mieszkań w największych miastach w Polsce będą rosły w tempie od 7-12 proc. względem cen z końcówki 2021 roku. Zdaniem ekspertów jest więcej argumentów za wzrostem niż przeceną. Prawdopodobnie spadnie jednak liczba zawieranych transakcji.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze