Spadek cen mieszkań
W przypadku popularnych najmniejszych metraży po raz pierwszy od ponad dwóch lat można było znaleźć miasta, w których obniżka w ujęciu miesięcznym wyniosła powyżej 2 proc. Taka sytuacja miała miejsce w Katowicach i Szczecinie. W Lublinie spadki średniej ceny ofertowej lokali notowane są już czwarty miesiąc z rzędu. W Warszawie ceny mieszkań z rynku wtórnego spadły w porównaniu sierpnia o około 0,4 proc.
Agenci największe prawdopodobieństwo spadku cen ofertowych w czwartym kwartale 2022 r. dostrzegają przy domach (59 proc. opinii) i większych mieszkaniach (58 proc. opinii). Ceny kawalerek i działek raczej się nie zmienią. Pośrednicy są natomiast dość podzieleni w kwestii prognoz dla rozgrzanego rynku najmu.
Poszukiwanie okazji
Spory spadek cen zanotowano także w Krakowie i Gdańsku. Sprzedawcy kawalerek obniżyli swoje oczekiwania odnośnie ceny o około 1 proc. Według portalu Bankier.pl w Poznaniu średnia kwota wpisywana w ogłoszeniach sprzedaży rośnie natomiast nieprzerwanie od lipca 2021 r. A w przypadku większych mieszkań o pow. ponad 60 mkw. nie zauważono obniżki oczekiwań sprzedających.
- Nastroje dużej części pośredników są pesymistyczne głównie przy sprzedaży, najem ma lepsze perspektywy, ale nie jest to jeszcze określane jako ucieczka klientów z rynku - mówi w rozmowie z portalem Money.pl dr hab. Bogusław Półtorak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Jak tłumaczy mamy do czynienia z wyczekiwaniem i "poszukiwanie okazji przez Polaków".