Ceny paliw

i

Autor: fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Ceny paliw w dół

Ceny paliw spadają! Znowu tankujemy poniżej 7 zł

2022-08-11 10:59

Przed wakacjami ceny paliw sięgały rekordowych wartości, sięgające nawet 8 zł za litr. Sytuacja zaczęła się jednak powoli poprawiać od lipca, aż w sierpniu na pylonach znowu zobaczyliśmy cenę za litr poniżej 6 zł. To efekt m.in. spadku cen ropy na światowych rynkach, która jest najtańsza od kilku miesięcy.

Spadają ceny paliw, dzięki niższym cenom ropy

Jeszcze kilka miesięcy temu kierowcy bali się cen paliw wysokości 6 zł/litr, a w obecnej sytuacji nie obraziliby się, gdyby płacili tyle do tankowania. Po wybuchu wojny na Ukrainie drastycznie wzrósł popyt na paliwa, wystrzeliła też cena ropy na światowych rynkach. W połączeniu z niskim kursem złotego, doszliśmy do momentu, gdy mieliśmy rekordowe ceny paliw, wysokości nawet 8 zł/litr. Teraz sytuacja zaczyna się znacznie poprawiać, choć raczej nie ma wielu szans na powrót cen sprzed wojny.

Jak powiedział Michael Lynch, prezes firmy analitycznej Strategic Energy and Economic Research w rozmowie z "The New York Times", na rynku ropy przekroczono punkt krytyczny, tym samym wzrosty cen są już za nami. Obecnie baryłka ropy kosztuje ok. 91 dolarów, a po wybuchu wojny baryłka Brent kosztowała nawet ponad 130 dolarów.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

Ceny paliw w Polsce oraz niższe

Jak wyjaśnia portal e-petrol.pl, spadły również ceny hurtowe paliw w Polsce, dlatego kierowcy płacą mniej. Obecnie średnio za litr 95 trzeba zapłacić 6,86 zł (spadek o 33 grosze względem maja). Olej napędowy spadł o 32 grosze, do 7,13 zł/litr. W przypadku autogazu korekta wyniosła jedynie 4 grosze, przeciętnie kosztuje 3,27 zł/litr.

Najtaniej tankujemy w woj. łódzkim i pomorskim. Średnie ceny benzyny 95 kosztują 6,80 zł/litr, diesla 7,10 zł/litr, a LPG 3,11 zł/litr. Najdroższa benzyna jest w zachodniopomorskim w którym litr benzyny kosztuje 6,94 zł/litr. Najwięcej za diesla zapłacimy w lubuskim i podkarpackim, bo 7,20 zł/litr. Najdroższe LPG jest na Dolnym Śląsku, kosztuje średnio 3,49 zł/litr.

Sonda
Czy ceny paliw są za wysokie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze