banknot

i

Autor: Materiały prasowe

Rynek pracy

Chcesz szybko przejść na emeryturę? W tych zawodach to możliwe!

2022-10-07 13:13

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami wiek emerytalny dla wszystkich zawodów wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat w dla mężczyzn. Jednak są profesje, które umożliwiają przejście na wcześniejszą emeryturę. To, w jaki sposób można skorzystać z takiej możliwości, różni się w poszczególnych przypadkach, o czym informuje portal Bankier.pl Kto może liczyć na emeryturę w młodym jeszcze wieku?

Najmłodsi emeryci w społeczeństwie to?

Bankier.pl informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami po 15 latach stażu na świadczenie mogą przejść mundurowi zatrudnieni przed 1 stycznia 2013 r. Osoby zaczynające swoje kariery po tym terminie mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury po 25 latach stażu pracy, jeżeli ukończyły 55 lat.

-Przypadek mundurowych jest  o tyle wyjątkowy, że w inny sposób wyliczane są ich emerytury. Policjanci i żołnierze wybierają bowiem najkorzystniejsze 10 lat w ich karierach i na podstawie tego okresu wyliczane jest średnie uposażenie wraz z podstawą, nagrodami rocznymi oraz dodatkami stałymi. Pozostali funkcjonariusze otrzymuję emeryturę w wysokości średniej z ostatnich 10 lat służby-czytamy na portalu.

Najliczniejszą grupę, która mogła skorzystać z wcześniejszej emerytury, stanowili rolnicy. Zgodnie z danymi z Powszechnego Spisu Rolnego z 2020 r. w Polsce było zarejestrowanych 1317 tys. gospodarstw rolnych, co oznaczało spadek o blisko 200 tys. w porównaniu do danych za 2010 r. Mogli, ponieważ od 2018 r. dotyczy to nielicznych.

-Do 1 stycznia 2018 prawo przewidywało, że o takie świadczenie mogli się obiegać eksperci z zakresu rolnictwa, osoby pracujące na własnej lub na cudzej roli. Wymogami formalnymi do spełnienia był nie tylko wiek – 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat dla mężczyzn – ale też konieczność odprowadzania składek do KRUS przez co najmniej 30 lat. Wcześniejsza emerytura nadal przysługuje tym osobom, które spełniły wyżej wymienione warunki właśnie do początku 2018 r. Jednak od 4 lat przywilej ten został zabrany, choć organizacje reprezentujące rolników apelują o jego przywrócenie - czytamy na portalu.

Nie tylko górnicy, rolnicy i służby mundurowe

Portal informuje, że do szybszego zakończenia pracy są jeszcze kolejarze, ratownicy górscy oraz sędziowie i prokuratorzy. W przypadku tych pierwszych warunkiem koniecznym jest praca dla Polskich Kolei Państwowych lub spółki zależnej od PKP. Tacy pracownicy mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę o 5 lat szybciej niż standardowo zakłada to prawo. Kobiety w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 muszą jednak mieć kolejno 20 lub 25 lat stażu pracy, z czego 15 w charakterze kolejarza.

-W przypadku ratowników górskich wymagany jest najmniejszy staż pracy w zawodzie, ponieważ tylko 10 lat. Jednak ze świadczenia mogą skorzystać osoby, które ukończyły konkretny wiek – kobiety 50, a mężczyźni 55 lat. Natomiast sędziowie oraz prokuratorzy mogą przejść w stan spoczynku, jeżeli wykonywali swoje obowiązki przez co najmniej 25 lat w przypadku kobiet oraz 30 w przypadku mężczyzn. Próg wiekowy natomiast wynosi kolejno 55 i 60 lat - czytamy na portalu.

Na tym nie koniec uprzywilejowanych zawodów. Portal dodaje, że prawo przewiduje ogólne zasady przejścia na wcześniejsze świadczenie dla zawodów, których przedstawiciele pracują w szczególnych warunkach. Tutaj ustawowo nie ma wskazanej listy profesji, ale kwalifikują się do nich m.in. hutnicy czy pracownicy przemysłu drzewnego. Wymogiem jest praca w specjalnych warunkach, które muszą być uwzględnione w umowie, przez co najmniej 15 lat. Podobnie jak w innych zawodach wiek emerytalny jest skrócony o 5 lat-informuje Bankier.pl

Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed
Sonda
Czy obawiasz się niskiej emerytury w przyszłości?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze