EKG 2022. XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Antoni Kolek

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS EKG 2022. XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Antoni Kolek

Emerytury stażowe

"Wiek emerytalny do 67 lat, a dopiero emerytury stażowe". Ekspert komentuje propozycje związków zawodowych

2022-09-17 10:01

Emerytury stażowe, to projekt, który usilnie próbują wymusić na politykach związki zawodowe NSZZ "Solidarność". Polegałyby na tym, że osoby, które przepracowały odpowiednią ilość lat, nie musiałyby czekać na osiągnięcie wieku emerytalnego, żeby przejść na emeryturę. Zapytaliśmy o zdaniem Antoniego Kolka z Instytutu Emerytalnego. Jego zdaniem taki projekt można wprowadzić, tylko jeśli podniesiemy wiek emerytalny.

"Solidarność" chce wprowadzić emerytury stażowe

W grudniu 2021 w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego w sprawie emerytur stażowych, które wcześniej przygotowało NSZZ "Solidarność". Zgodnie z jego założeniami, na emeryturę stażową mogliby przechodzić mężczyźni po 40 latach pracy i kobiety po 30 latach pracy. Ponadto zakończyć pracę można byłoby tylko w przypadku gdyby wysokość emerytury na podstawie składek nie była niższa od najniższego świadczenia. Taka ustawa miałaby pomóc osobom, które w młodym wieku podjęły prace. Podobny projekt skierował prezydent RP Andrzej Duda. Z tym, że w prezydenckim projekcie staż pracy wynosił 39 lat dla kobiet i 44 lata dla mężczyzn. Związkowcy są zdeterminowani, żeby ich projekt został uchwalony. Zdaniem eksperta ten pomysł jest jednak dosyć nierozsądny.

Forum w Karpaczu 2022: Gertruda Uścińska

Emerytury stażowe? "Najpierw podnosimy wiek emerytalny"

Jak podkreśla Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, emerytury stażowe są odpowiednie dla systemów z wysokim wiekiem emerytalnym. Żeby więc zgodzić się na propozycję "Solidarności" i nie ryzykować załamaniem się obecnego systemu, musielibyśmy wcześniej podnieść obecny wiek emerytalny

Czyli pierwszy krok, podnosimy wiek emerytalny do 67 lat, a drugi - faktycznie wprowadzamy emerytury stażowe. Wtedy jest to rozwiązanie zasadne, które możemy popierać. Wiemy jednak, że nigdy nie zrobimy tego pierwszego kroku, a wprowadzenie jeszcze niższego wieku emerytalnego niż jest obecnie, jest tylko obniżaniem rzeczywistego wieku przejścia na emeryturę, więc jest to rozwiązanie najbardziej niemożliwe ze wszystkich do wybrania - stwierdził ekspert w rozmowie z Super Biznesem.

Sonda
Czy popierasz emerytury stażowe?

Przeciwko emeryturom stażowym opowiada się nie tylko ekspert, ale również Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który oszacował, że koszt utrzymania systemu wzrósłby o kilkadziesiąt miliardów złotych. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze