Piotr Duda

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express

"Solidarnosć" żąda emerytur stażowych

Piotr Duda szantażuje PiS. Żąda obniżenia wieku emerytalnego

2022-07-16 13:40

Emerytury stażowe to jeden z flagowych postulatów NSZZ "Solidarność". Takie rozwiązanie pozwalałyby przechodzić na emeryturę nie po przekroczeniu danego wieku, a po przepracowaniu określonej liczby lat, więc de facto wiek emerytalny by się obniżył. Przewodniczący "Solidarności" twierdzi, że jeśli PiS nie zrealizuje ich postulatów, to rząd straci wiarygodność.

Piotr Duda straszy PiS. Chce aby uchwalono emerytury stażowe

Emerytury stażowe były częścią programu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy. Aktywnie przypomina o nich NSZZ "Solidarność", które od dawna ubiega się o ustawę. Przepisy pozwalałyby przechodzić na emeryturę mężczyznom po 40 latach pracy, a kobietom po 35 latach. Tym samym osoba, która podjęła pracę od 18 roku życia mogłaby w wieku 58 lat (w przypadku mężczyzn) lub 53 lat (w przypadku kobiet). 

Takie rozwiązanie obniżyłoby wiek emerytalny w Polsce, co jest dosyć ryzykownym zagraniem przy obecnej demografii. Niemniej Piotr Duda z "Solidarności" usilnie stara się, żeby taki projekt został uchwalony. Zaczął straszyć PiS, że zaniechanie ustawy spowoduje utratę poparcia związków zawodowych.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

PiS straci poparcie "Solidarności"? Duda straszy

- Jeżeli PiS czy Zjednoczona Prawica chcą być wiarygodni, to muszą realizować postulać dotyczący emerytur stażowych [...] Jeżeli PiS sobie szuka wroga tam gdzie go nie ma, czyli wśród "Solidarności", to słabo wróżę przyszłości Zjednoczonej Prawicy - mówił Piotr Duda w Sygnałach Dniach w Programie 1 Polskiego Radia.

Jak podkreślał lider związków zawodowych, w Sejmie są dwa projekty - jeden przygotowany przez "Solidarność" i drugi przez prezydenta. Projekt związków zawodowych jest po pierwszym czytaniu, a drugi nie przeszedł nawet przez pierwsze czytanie. Piotr Duda określa to jako "wstyd" i naciska na jak najszybsze rozpatrzenie sprawy.

Sonda
Co wybierasz:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze