Rząd rozprawi się z patodeweloperką

i

Autor: pixabay

Rynek mieszkaniowy

Koniec z patodeweloperką. Jaśniejsze mieszkania, intymne balkony i większe odległości

2023-01-05 7:48

Zwiększenie minimalnej odległości budynków od granicy działki do 6 metrów, minimalny czas nasłonecznienia dla pokoi ma wynosić 3 godziny, eliminacja budowy tzw. mikroapartamentów na wynajem, czyli lokali o niskim metrażu przeznaczonych na krótkotrwały wynajem, ograniczenie „betonozy”, bardziej ciche mieszkania czy niewliczanie balkonów do powierzchni zabudowy to kluczowe zmiany, które przewidują zmiany w ustawie Prawo budowlane i w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które zaprezentował resort Rozwoju i Technologii.

Ile tracimy na „patodeweloperce”?

Jak informuje resort na stronie internetowej, Polski Instytut Ekonomiczny w swoim raporcie „Społeczno-gospodarcze skutki chaosu przestrzennego” wyliczył, że całkowite roczne koszty chaosu przestrzennego w Polsce to 84,3 mld zł. Roczny koszt chaosu przestrzennego w przeliczeniu na każdego mieszkańca Polski to aż 2,2 tys. zł.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub przyjęciem zgłoszenia urzędy sprawdzają zgodność projektu z przepisami. Niektórzy deweloperzy te przepisy obchodzą.

- Niestety „patodeweloperka” staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Media co chwilę pokazują przykłady absurdalnych rozwiązań architektonicznych i budowlanych. Chcemy temu przeciwdziałać, ale w rozsądny sposób. Widzimy jakie sposoby stosują niektórzy deweloperzy, by maksymalizować swój zysk kosztem jakości życia mieszkańców. Przygotowaliśmy przepisy, które mają zapobiegać takim praktykom. To pierwsza część większego pakietu działań – informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Grzechy główne budownictwa

Obecnie osiedla mieszkaniowe wciskają się w każdy skrawek, wolnego miejsca pomiędzy już istniejącymi budynkami. W efekcie sąsiedzi "zaglądają sobie w okna", na parterach budowane są ogródki metr na metr, a zamiast zielonego skrawka terenu na osiedlu mamy wybrukowany plac, w efekcie czego latem nie da się wytrzymać. 

Nie tylko brak gruntów, w atrakcyjnych częściach miastach pod zabudowę to przyczyny patodeweloperki. Od lat, nie ma dobrych planów przestrzennych, o czym informował Piotr Uściński wiceminister Rozwoju i Technologii w ekskluzywnej rozmowie z Super Biznesem podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. 

-Jeśli gmina będzie miała dobry plan miejscowy wtedy zostanie to negatywne zjawisko zlikwidowane. Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W I kwartale 2023 r. nowela powinna zostać już podpisane przez prezydenta. Zasadnicze zmiany to usprawnienie procedur planistycznych. Gmina będzie mogła zaplanować i zrealizować plany zagospodarowania przestrzennego w przeciągu miesięcy, a nie tak jak teraz w przeciągu lat - zapowiedział Uściński w rozmowie z Super Biznesem.

W walce z patodeweloperką i pomoc w zwiększenie dostępności mieszkań na wolnym rynku ma sprzyjać przyspieszenie odrolniania gruntów. Formalności mają być skrócone do kilku tygodni. 

Forum w Karpaczu 2022: Piotr Uściński
Sonda
Czy podobają ci się mieszkania z antresolami?
Najnowsze