Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Ile wyniesie czternasta emerytura?

Czternasta emerytura. Emerycie już dziś ruszają wypłaty świadczenia

2022-08-25 7:11

25 sierpnia pierwsi emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. Kolejni seniorzy dodatkowe pieniądze otrzymają wraz z wrześniowym świadczeniem. W sumie czternastki trafią do około 9 mln osób. Czternasta emerytura na rękę wyniesie 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

Czternasta emerytura - ile wyniesie świadczenie?

Minister Maląg podkreśliła, że w sumie w ramach trzynastki i czternastki emeryci pobierający niskie lub przeciętne świadczenia w tym roku otrzymają łącznie na rękę 2435,96 zł (2676,88 zł brutto). "To bardzo ważne wsparcie, które zasili finanse seniorów" - dodała szefowa MRiPS.

Przypomniała, że od początku tego roku wprowadzono zmiany podatkowe, które również przyniosły rozwiązania korzystne dla emerytów i rencistów. "Obecnie emerytury i renty w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Na tym rozwiązaniu skorzystało 90 proc. emerytów, z czego 70 proc. przestało płacić podatki. Tylko dzięki temu rozwiązaniu przeciętny emeryt będzie otrzymywał rocznie nawet 2 tys. zł netto więcej niż dotychczas" - zaznaczyła minister rodziny.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Czternasta emerytura 2022 - terminy wypłat

W ZUS terminy wypłaty "czternastek" to 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc otrzymają "czternastkę" w październiku.

"Czternastka" będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu "Rodzina 500+" dla niesamodzielnych. Na początku sierpnia minister Maląg poinformowała, że trwają prace nad ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe. Zapowiedziała, że ostateczny kształt projektu ustawy zostanie przedstawiony na początku 2023 r.

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze