student, komputer

i

Autor: pixabay.com Coraz więcej firm przechodzi na czterodniowy tydzień pracy

Czterodniowy tydzień pracy stał się faktem. Młodzi nie chcą poświęcać się dla szefa

2022-04-05 13:05

Panasonic, Kickstarter - to tylko niektóre z licznych firm, które wprowadzają czterodniowy tydzień pracy. To czy taki system będzie wydajny sprawdzają m.in. Hiszpanie, Amerykanie, czy Kanadyjczycy. Co więcej prawie jedna trzecia Brytyjczyków poszukuje zatrudnienia w systemie właśnie czterodniowego tygodnia pracy lub wynegocjowała takie warunki ze swoim obecnym pracodawcą. Wiele wskazuje na to, że rynek pracy na całym świecie będzie wyglądał zupełnie inaczej.

Trzydzieści osiem firm z USA i Kanday wprowadza na kilka najbliższych miesięcy czterodniowy tydzień pracy. Jest to pilotażowy program, prowadzony przez organizację 4 Day Week Global. Wśród korporacji biorących udział w programie, jest m.in. crowdfundingowa platforma Kickstarter o raz wiele firm z branży technologicznej.

Jak wynika natomiast z ankiety przeprowadzonej na zlecenie firmy ClickUp Brytyjczycy oczekują wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, a wielu z nich gotowych jest zatrudnić się w innej firmie, która oferuje taką możliwość. Za nowym systemem pracy najchętniej opowiadają się osoby w wieku poniżej 45 roku życia. Z badania wynika, że 31,2 proc. Brytyjczyków aktywnie poszukuje czterodniowego tygodnia pracy w 2022 r. lub wynegocjowała takie warunki ze swoim obecnym pracodawcą. 

Tak wygląda praca szpitala w czasie pandemii

Satysfakcja z pracy

Praca skoncentrowana na wydajności zapewnia finalnie więcej czasu wolnego pracownikom, a co za tym idzie, większą motywację i satysfakcję z wykonanej pracy. Do pomysłu entuzjastycznie nastawieni są również sami pracownicy. Ankieta wykazała wysokie poparcie dla czterodniowego tygodnia pracy. Wśród osób w wieku 16-24 lat wynosi ono 71 proc., w przedziale wiekowym 25-34 lat jest nieco wyższe (71,9 proc.), a wśród Brytyjczyków w wieku 35-44 lat również jest na poziomie 71 proc.

Poparcie dla nowego systemu pracy spada w przypadku osób w wieku 45-54 lat (51,5 proc.) i jest jeszcze niższe wśród Brytyjczyków w wieku powyżej 55 lat (20,3 proc.).

Sonda
Czy uważasz, że praca w policji jest niebezpieczna?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze