Gospodarka

i

Autor: SHUTTERSTOCK Gospodarka

Dlaczego mamy drożyznę? I dlaczego "inflacja jeszcze trochę przyspieszy"

2022-04-04 18:47

Oczekiwania inflacyjne, różnicy między popytem a zdolnościami wytwórczymi gospodarki oraz przejściowe zaburzenia kosztowe - jak podaje "Puls Biznesu" to trzy kluczowe elementy odpowiedzialne za inflację. Jak informuje dziennik, skokowy wzrost cen paliw i surowców to także częściowo efekt wojny w Ukrainie. Czy możemy oczekiwać, że inflacja zacznie spadać? "Inflacja jeszcze trochę przyśpieszy, przede wszystkim za sprawą drożejącej żywności" – ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek w rozmowie z "DGP".

Wysoka inflacja będzie wymagać reakcji banku centralnego - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem dziennika, analitycy powszechnie spodziewają się, że środowe (6 kwietnia) posiedzenie będzie siódmym z rzędu, na którym RPP podniesie stopy procentowe. Główna stopa NBP obecnie wynosi 3,5 proc. Mediana prognoz zebranych przez DGP wskazuje, że w końcu roku znajdzie się na poziomie 5,5 proc.

Zdaniem analityków wzrost PKB w I kw. mógł wynieść niemal 7 proc. Ale pod koniec roku będzie już poniżej 2 proc. - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". "Inflacja jeszcze trochę przyśpieszy, przede wszystkim za sprawą drożejącej żywności" – ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Według niej, w górę będą szybko szły również ceny usług.

Drożyzna w Warszawie. Fryzjerzy podnoszą ceny

Kluczowe elementy

Jak podaje "Puls Biznesu", aby zrozumieć dlaczego mamy drożyznę należy spojrzeć na trzy kluczowe elementy odpowiedzialne za inflację. "Po pierwsze, są to oczekiwania inflacyjne" - podaje "PB". "Cały system gospodarczy jest przyzwyczajony do pewnego tempa podwyżek płac i cen" - czytamy. Po drugie, jak wskazuje dziennik, to różnica między popytem a zdolnościami wytwórczymi gospodarki.

"Zwana powszechnie w żargonie luką popytową. Jeżeli ludzie chcą kupować więcej, niż firmy są w stanie wytworzyć, ceny rosną" - informuje "Puls Biznesu". Po trzecie, są to przejściowe zaburzenia kosztowe, wynikające na przykład ze wzrostu cen surowców. "Do tej grupy zalicza się wszystkie zjawiska, które z natury rzeczy są niezależne od wydarzeń w krajowej gospodarce" - czytamy.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze