LIDL handel promocja

i

Autor: Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS LIDL handel promocja

Lidl ominie zakaz handlu w niedzielę? W sklepach pojawią się książkomaty

2022-02-08 13:11

Zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę miało uderzyć w przedsiębiorców, którzy do tej pory omijali przepisy. Rzeczywistość okazała się zgoła inna i już choćby Intermarche udowodniło, że nie ma ustawy, w której nie można znaleźć luki. Tymczasem Lidl ogłosił, że w wybranych sklepach pojawiają się książkomaty. Czy takie rozwiązanie pozwoli sklepowi na otwarcie w niedziele niehandlowe? Zapytaliśmy o to biuro prasowe sieci.

Lidl stawia książkomaty. Jaki ma w tym cel?

Lidl zapowiedział, że w jedenastu wybranych placówkach pojawią się książkomaty, z których będzie można wypożyczyć książki. Sklepy, w których będziemy mogli wypożyczyć książki, znajdują się m.in. w Poznaniu przy ul. Poszwińskiego 6 i ul. Zamenhofa 132. W ciągu kilku dni mają zostać rozpoczęte testy urządzeń i szkolenia bibliotekarzy. Dokładna instrukcja korzystania z usługi pojawi się wraz z jej uruchomieniem, czyli w drugiej połowie marca 2022 roku.

ZOBACZ Na alkohol i słodycze wydajemy majątek. A na tańsze książki? Szokujące dane

Tańczące z promocjami 4.02

Jako Lidl Polska często angażujemy się w lokalne inicjatywy, które poprawiają komfort życia mieszkańców. Wierzymy w społeczne zaangażowanie. Naszym celem jest bycie „dobrym sąsiadem”. Książkomaty to wspaniały sposób na rozwój i popularyzację czytelnictwa wśród lokalnej społeczności. Dzięki ustawieniu automatów przy naszych sklepach, czytelnicy będą mogli wypożyczyć książki wygodnie, przy okazji codziennych zakupów. Wierzymy, że to rozwiązanie będzie szczególnie dogodne dla seniorów i dzieci – powiedziała Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska. 

W każdym książkomacie mają być 93 skrytki na książki (w jednej zmieści się kilka książek). Lidl podkreślał, że od lat podejmuje ważne społecznie działania, współpracując choćby z Caritas Polska, Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, Federacją Polskich Banków Żywności, a teraz z Biblioteka Raczyńskich.

- Książkomat to nasz sposób, aby być blisko czytelników. Chcemy, by mieli oni dostęp do zbiorów Biblioteki jak najbliżej swojego domu lub po drodze, przy okazji codziennych sprawunków. Cieszymy się, że Lidl Polska wyraził chęć wsparcia naszej akcji i już dwa książkomaty stanęły przy wybranych sklepach sieci w Poznaniu. Zdecydowanie ułatwi, i mamy nadzieję, zachęci do częstszego sięgania po książki - stwierdził Wojciech Ptak Kierownik Biura projektu Biblioteki Raczyńskich.

Czy książkomat służy Lidlowi omijaniu zakazu handlu w niedzielę? Jest odpowiedź sieci

Kwestią sporną pozostaje, czy książkomaty mają coś wspólnego z ostatnimi zaostrzeniami handlu w niedzielę. Sieć nie informowała o tym w komunikacie prasowym dotyczącym postawienia nowych urządzeń. Wiadomo, że instytucje kulturalne (a taką jest np. czytelnia, czy biblioteka) mogą działać także w niedzielę. Lukę w przepisach wykorzystało choćby Intermarche. Zapytaliśmy więc biura prasowego sieci Lidl o to, czy sklepy z książkomatami będą działać w niedziele niehandlowe.

Informujemy, że zawsze działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami, dlatego od 1 lutego 2022 r. sklepy Lidl Polska będą czynne od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe - poinformowała SuperBiznes Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.

Sonda
Czy niedziele niehandlowe to dobry pomysł?

Z komunikatu wynika więc, że sklepy sieci Lidl nie będą otwarte w niedziele niehandlowe, a postawienie książkomatów nie ma wiele wspólnego z zaostrzeniem przepisów o zakazie handlu. Potwierdzono to również w kolejnej wiadomości dla nas.

Od kilku miesięcy jesteśmy w kontakcie z Biblioteką Raczyńskich ws. wspólnego przedsięwzięcia, którego celem jest wsparcie czytelnictwa wśród Polaków poprzez zlokalizowanie książkomatów przy naszych sklepach w Poznaniu. Projekt jest lokalny – dotyczy wyłącznie dwóch sklepów w Poznaniu – oraz nie jest związany z godzinami otwarcia naszych obiektów. Od 1 lutego br. sklepy Lidl Polska – również te, przy których są zlokalizowane książkomaty – będą nieczynne w niedziele niehandlowe. Nasi klienci będą mogli dokonać zakupów wyłącznie od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe -  podkreśliła Robaszkiewicz.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze