Sklepy otwarte w niedzielę 5.06.2022 - gdzie i w jakich godzinach zrobimy zakupy?

i

Autor: Pixabay Sklepy otwarte w niedzielę 5.06.2022 - gdzie i w jakich godzinach zrobimy zakupy?

W tym roku ceny owoców pójdą w górę

Czy szykuje się kolejna panika spożywcza? Te produkty czeka olbrzymi wzrost cen!

2022-07-31 6:02

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) spodziewa się, że w tym roku produkcja owoców przekroczy poziom z ubiegłego roku, w górę pójdą ceny, a import spadnie - podał IERiGŻ w najnowszym opracowaniu.

IERiGŻ przypomina, że według GUS W 2021 r. zbiory owoców w Polsce zwiększyły się w porównaniu z rokiem 2020 o 12,0 proc. do 5,1 mln ton. "Ceny w całym łańcuchu marketingowym będą wyższe niż w sezonie 2021/22. Wzrosną ceny skupu owoców i warzyw, ceny zbytu przetworów oraz ceny eksportowe i detaliczne" - wskazuje IERiGŻ.

Jak podano w publikacji, wzrost kosztów produkcji i kosztów transportu spowoduje spadek importu wielu produktów, w tym głównie owoców południowych. Jak podał IERiGŻ w 2021 r. spożycie owoców i ich przetworów w gospodarstwach domowych było o 2,3 proc. wyższe niż w roku poprzednim i wyniosło 47,4 kg/osobę. Konsumpcja warzyw spadła o 1,6 proc. do 59,52 kg/osobę.

"W 2022 r. produkcja owoców może przekroczyć poziom z roku poprzedniego. Niedostateczne uwilgocenie gleby wpłynie na zmniejszenie zbiorów wcześniejszych odmian warzyw. Niezależnie od ostatecznej wielkości zbiorów utrzyma się tendencja wzrostowa produkcji i eksportu nieskoncentrowanych soków owocowych – głównie soku jabłkowego" - podał IERiGŻ w najnowszym opracowaniu.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Inflacja w lipcu 2022 r.

GUS przedstawił szybki szacunek wskaźnika CPI za lipiec. Według tych danych towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,5 proc. Wskaźnik wynosił tyle samo w czerwcu. Mimo to, oczekiwania były bardziej optymistyczne. Ekonomiści spodziewali się w tym miesiącu nieznacznej obniżki cen.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w lipcu o 15,4 proc. rdr i wzrostu o 0,4 proc. mdm. Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak spodziewał się spadku inflacji w lipcu do 15,3 proc. Ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Marcin Klucznik prognozował że inflacja w lipcu wyniesie 15,1 proc.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Listen to "Express Biedrzyckiej - Aleksander Kwaśniewski: Przyjdzie jesień, trzeba będzie wprowadzać reglamentację [podcast]" on Spreaker.
Najnowsze