autostrada

i

Autor: Super Express, SHUTTERSTOCK autostrada

Darmowe autostrady

Darmowe autostrady wcale nie takie darmowe? Gigantyczny cios dla budżetu państwa

2023-05-19 13:18

"Opłaty za autostrady zostaną zniesione" – zapowiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński, podsumowując konwencję "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”. Tymczasem, jak informuje "Rzeczpospolita" wykup, lub wywłaszczenie koncesjonariuszy samej trasy A2 kosztowałyby budżet kilkanaście miliardów złotych!

"Jest kwestia, trochę mniejszej wagi, ale dla bardzo wielu ludzi dolegliwa, dla właścicieli samochodów, którzy jeżdżą po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Jeżeli chodzi o opłaty państwowe to, jeśli tylko uda się uchwalić w odpowiednim czasie ustawy, to w najkrótszym możliwie okresie my to zniesiemy” – zapowiedział w niedzielę lider PiS. "Te sytuacje, gdzie autostrady są prywatne, albo są w jakiejś dzierżawie, takie wypadki też istnieją, tam obiecujemy, że w ciągu kolejnego roku to załatwimy" – dodał w niedzielę prezes Prawa i Sprawiedliwości. 

– Gdy zapoznamy się ze szczegółami rozwiązania, będziemy w stanie wypowiedzieć się o skutkach – odpowiada "Rzeczpospolitej" spółka Gdańsk Transport Company, zarządzająca trasą A1 pomiędzy Toruniem a Gdańskiem. Już w lutym 2022 r. „Puls Biznesu” informował natomiast o planach Sebastiana Kulczyka sprzedaży akcji spółek AWSA, AWSA II i Autostrada Eksploatacja. Wówczas wartość potencjalnej transakcji szacowano nawet na 4 mld zł! – Niezależnie od formy wykupu czy wywłaszczenia koncesjonariuszy należy spodziewać się, że budżet lub KFD zostaną obciążone kwotą kilkunastu miliardów złotych w przypadku samej A2. Taki wydatek nie ma odzwierciedlenia w finansach państwa – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Michał Beim, ekspert Instytutu Sobieskiego.

Tymczasem projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym trafił już do Sejmu. Jak podano w projekcie ustawa ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2023 r.

Sonda
Znasz znaczenie kontrolek w samochodzie?
EKG 2023: Adam Manikowski
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze