Portfel, pieniądze

i

Autor: Pixabay Polacy nie dają rady z drożyzną. "400 tys. domów bez mocnego alkoholu i masła"

Raport KRD

Dłużnicy zalegają gminom gigantyczne pieniądze! Ponad 12 mld zł

2022-10-17 7:42

Zobowiązania cywilnoprawne konsumentów i firm wobec gmin, czyli m.in. nieopłacony w terminie czynsz, zaległe opłaty za wynajęcie lokalu, dzierżawy, przekształceniowe, za wodę i ścieki wynoszą 12,4 mld zł - wynika z raportu „Polacy wobec dłużników gminnych”, przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej pod patronatem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. Badanie wykazało, że prawie 70 proc. Polaków chce, aby władze gminy podejmowały skuteczne działania, mające na celu odzyskanie zaległych opłat od gminnych dłużników.

Egzekwowanie zaległych należności

Zobowiązania cywilnoprawne konsumentów i firm wobec gmin, czyli m.in. nieopłacony w terminie czynsz, zaległe opłaty za wynajęcie lokalu, dzierżawy, przekształceniowe, za wodę i ścieki wynoszą 12,4 mld zł - podano. Poparcie dla działań zmierzających do odzyskiwania zaległych płatności od mieszkańców i przedsiębiorców rośnie wraz z wiekiem i poziomem wykształcenia Polaków; statystycznie częściej aprobują również takie działania mężczyźni niż kobiety oraz mieszkańcy większych miast.

Skuteczne działania nastawione na egzekwowanie zaległych należności od gminnych dłużników popierają także aktywni wyborcy, czyli osoby, które zadeklarowały uczestnictwo w trzech ostatnich wyborach gminnych/samorządowych (wójtów, burmistrzów, rad gminy lub powiatu). W tej grupie poparcie wynosi 81,1 proc. Z kolei w przypadku osób, które nie uczestniczyły w żadnych z trzech ostatnich wyborów gminnych/samorządowych, takie poparcie sięga 53,8 proc.

Powody do umorzenia długu

77,7 proc. uczestników badania uważa, że w niektórych sytuacjach władze gminy powinny odstąpić od egzekwowania zaległych opłat od mieszkańców. Przeciwnego zdania jest 22,3 proc. Badani wykazali natomiast znacznie mniejszą wyrozumiałość wobec zadłużonych przedsiębiorców – 58,3 proc. ankietowanych zadeklarowało, że są sytuacje, w których zasadne jest zrezygnowanie z prób odzyskania od nich niezapłaconych środków, ale blisko 1/3 badanych uważa inaczej.

Najczęściej wskazywanym powodem ulgi dla mieszkańców jest poważna choroba członka rodziny, skutkująca brakiem środków finansowych na zapłatę rachunków (79,4 proc.). Dla ponad połowy badanych z tej grupy wystarczającym powodem do umorzenia zaległych opłat jest także utrata pracy przez jedynego żywiciela rodziny (56,2 proc.).

Z kolei w przypadku przedsiębiorców są to głównie problemy finansowe firmy grożące zwolnieniami pracowników. Dla co czwartego badanego z tej grupy wystarczającym powodem do umorzenia długu jest także realizacja przez firmę projektów na rzecz gminy lub produkcja towarów będących lokalną specjalnością (25,1 proc.). Wśród argumentów za tym, że nie należy umarzać długów, badani wskazywali najczęściej możliwość rozłożenia zobowiązań na raty oraz wykonywanie prac na rzecz gminy.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Forum w Karpaczu 2022: Sławomir Grzelczak

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze