Superbiznes: Czy pandemia przyśpieszyła innowacje w ochronie zdrowia?
Paweł Kikosickicy, dyrektur centrum e-Zdrowia: Oczywiście, przyśpieszyła. Mamy taki trend, że technologie rozwijają się coraz szybciej nie tylko na poziomie UE, ale również w Polsce. Idziemy w kierunku wirtualizacji opieki medycznej, e-wizyt. To ma ułatwić dostęp do specjalistów pacjentom, oraz poprawić profilaktykę zdrowotną. Technologie wzmacniają i będą wzmacniać te elementy. Polacy w trakcie pandemii bardzo dobrze przyjęli rozwiązania e-zdrowia. Internetowe konto pacjenta, które ma już ponad 16 mln obywateli, inne rozwiązania takie jak e-recepta oraz e-skierowanie, które w pewnym okresie pandemicznym uratowały nasz system. Nie wyobrażamy sobie teraz powrotu z tej drogi. To są elementy, które przekonują Polaków do tego, że e-zdrowie trzeba rozwijać. Okres pandemii pokazał nam, że to się stale rozwija i przyśpiesza.
W okresie pandemii uruchomiliśmy system EWP - system Ewidencji Wjazdów do Polski, jednak stał się on systemem, który obejmuje wszystkie tematy związane z COVID. Całą historię szczepień, czy rejestracji osób chorych, co pomogło w walce z pandemią. Oprócz tego uruchomiliśmy system do rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19, z którego korzystali obywatele jako centrum przez Internetowe Konto Pacjenta, ale też przez infolinię. Zajęliśmy się również kwestią unijnego certyfikatu COVID, który był potrzebny Polakom w trakcie wojaży zagranicznych.
Nad czym teraz centrum e-zdrowie pracuje?
Jednym z najważniejszych projektów jest centralna e-rejestracja na świadczenia specjalistyczne. Aktualnie trwa pilotaż, ale w przyszłym roku będziemy ten program rozwijać. Pacjent będzie mógł się zapisać przez Internetowe Konto Pacjenta albo Infolinię na terenie całej Polski. W przyszłym roku będziemy te usługi rozwijać.