Paweł Kikosicki. Forum Ekonomiczne Karpacz 2022

i

Autor: Tomasz Golla/Super Express

Karpacz 2022

Do specjalisty zapiszemy się przez internet? Nadchodzi rewolucja dla pacjentów

2022-09-15 13:34

W trakcie XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu, gościem Superbiznesu był Paweł Kikosicki, dyrektor centrum e-Zdrowia. W trakcie rozmowy poruszony został temat cyfryzacji usług ochrony zdrowia w Polsce. Dyrektor zapowiedział również, jakie udogodnienia zostaną wprowadzone dla pacjentów w najbliższym czasie.

Superbiznes: Czy pandemia przyśpieszyła innowacje w ochronie zdrowia?

Paweł Kikosickicy, dyrektur centrum e-Zdrowia: Oczywiście, przyśpieszyła. Mamy taki trend, że technologie rozwijają się coraz szybciej nie tylko na poziomie UE, ale również w Polsce. Idziemy w kierunku wirtualizacji opieki medycznej, e-wizyt. To ma ułatwić dostęp do specjalistów pacjentom, oraz poprawić profilaktykę zdrowotną. Technologie wzmacniają i będą wzmacniać te elementy. Polacy w trakcie pandemii bardzo dobrze przyjęli rozwiązania e-zdrowia. Internetowe konto pacjenta, które ma już ponad 16 mln obywateli, inne rozwiązania takie jak e-recepta oraz e-skierowanie, które w pewnym okresie pandemicznym uratowały nasz system. Nie wyobrażamy sobie teraz powrotu z tej drogi. To są elementy, które przekonują Polaków do tego, że e-zdrowie trzeba rozwijać. Okres pandemii pokazał nam, że to się stale rozwija i przyśpiesza.

Forum w Karpaczu 2022: Paweł Kikosicki

W okresie pandemii uruchomiliśmy system EWP - system Ewidencji Wjazdów do Polski, jednak stał się on systemem, który obejmuje wszystkie tematy związane z COVID. Całą historię szczepień, czy rejestracji osób chorych, co pomogło w walce z pandemią. Oprócz tego uruchomiliśmy system do rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19, z którego korzystali obywatele jako centrum przez Internetowe Konto Pacjenta, ale też przez infolinię. Zajęliśmy się również kwestią unijnego certyfikatu COVID, który był potrzebny Polakom w trakcie wojaży zagranicznych.

Nad czym teraz centrum e-zdrowie pracuje?

Jednym z najważniejszych projektów jest centralna e-rejestracja na świadczenia specjalistyczne. Aktualnie trwa pilotaż, ale w przyszłym roku będziemy ten program rozwijać. Pacjent będzie mógł się zapisać przez Internetowe Konto Pacjenta albo Infolinię na terenie całej Polski. W przyszłym roku będziemy te usługi rozwijać. 

Całą rozmowę można obejrzeć w naszym materiale wideo.

Sonda
Czy chciałbyś, żeby można była zapisać się do lekarza przez internet?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze