Dostaną 10 tys. zł rekompensaty za deputat węglowy. Prezydent podpisał ustawę

2017-10-23 18:47

Do końca 2017 roku 235 tys. emerytów i rencistów górniczych oraz wdów po górnikach dostanie w ramach rekompensaty za utracony deputat węglowy po 10 tys. złotych. W poniedziałek, 23 października prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Ustawa zostanie opublikowana prawdopodobnie we wtorek, wtedy wejdzie w życie w środę - dzień po ogłoszeniu. Po wejściu ustawy w życie osoby uprawnione będą miały 21 dni na złożenie wniosków o rekompensatę.

10 tys. zł za utracony deputat węglowy
Zgodnie z założeniami ustawy podpisanej w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę, na złożenie wniosku o wypłatę rekompensaty będzie 21 dni od wejścia ustawy w życie. Na podstawie nowych przepisów ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych do końca 2017 r. otrzyma po 10 tys. zł jednorazowej rekompensaty za utracony deputat węglowy.

Sprawdź koniecznie: Górnicze wdowy też dostaną 10 tys. złotych za utracony deputat węglowy

Jak powiedział wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski już teraz rząd chce, aby rozpoczęły się wypłaty, by zdążyć z wszystkimi do końca br. Uprawnieni będą mieć 21 dni na złożenie wniosku o rekompensatę oraz oświadczenie dotyczące zrzeczenia się roszczeń do deputatów. Wnioski będzie można składać w blisko 40 punktach, a każda spółka górnicza ma uruchomić również infolinię.

Od decyzji rozpatrzonych negatywnie będzie można się odwołać.

Zobacz też: Rekompensata za deputat węglowy. Jaki wybór mają byli górnicy?

Przeczytaj także: Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w Polsce jedne z najniższych w Europie

Polecamy: Marszałek Senatu do rezydentów: „Nie myślcie o pieniądzach”

 

Źródło: tvn24.pl

Najnowsze