Paweł Marchewka vs Mateusz Morawiecki

i

Autor: AP/SUPER EXPRESS, FACEBOOK/TECHLAND Paweł Marchewka vs Mateusz Morawiecki

Działka Morawieckiego. Kim jest Paweł Marchewka, szef firmy Techland?

2022-02-21 10:50

Kim jest Paweł Marchewka? Biznesmen kupił działkę we Wrocławiu, która oficjalnie należała do żony premiera Mateusza Morawieckiego. Działka premiera została przepisana na jego żonę niedługo przed tym, kiedy to wszedł on do rządu i przyszło do okazywania opinii publicznej oświadczeń majątkowych. Dzięki takiemu zabiegowi Morawiecki nie musiał już ujawniać działki jako składowej swojego majątku. Żona premiera, Iwona Morawiecka legendarną już działkę sprzedała. Jak ujawniła "Gazeta Wyborcza", nabywcą była nowopowstała spółka, założona przez dwóch prawników, której 15 mln zł pożyczki w gotówce miał udzielić Paweł Marchewka. Kim jest jeden z najbogatszych Polaków Paweł Marchewka?

Działka Morawieckiego, formalnie jego żony, i Paweł Marchewka prezes Techland. Co mają wspólnego?

Iwona Morawiecka, żona premiera Mateusza Morawieckiego, sprzedała słynną działkę we Wrocławiu ledwo co powstałej spółce J.M. Paskart Sobuś, której 15 mln zł pożyczki - w gotówce i zaledwie na kilkanaście miesięcy - udzielił jeden z najbogatszych Polaków. Cena była wielokrotnie niższa niż w przypadku sąsiednich gruntów - ustaliła i podała "Wyborcza". Jeden z najbogatszych Polaków, o którym mowa, to Paweł Marchewka. Kim jest Paweł Marchewka, który kupił słynną działkę Morawieckiego (formalnie działkę żony Morawieckiego)? Warto podkreślić, że  teren, popularnie nazywany już "działką Morawieckiego" we Wrocławiu, został kupiony za 700 tys. zł przed wieloma laty, a  jak podał TVN: w sierpniu 2021 działka została sprzedana za blisko 15 mln zł. 

Paweł Marchewka to 49-letni założyciel firmy Techland i jeden z najbogatszych Polaków. Jak podał magazyn "Forbes" Paweł Marchewka to biznesmen z Wrocławia, którego majątek najbardziej urósł w czasie pandemii. Miliarderem został dzięki firmie Techland, która tworzy gry komputerowe. Na początku 2020 r. Paweł Marchewka był na 10. pozycji najbogatszych Polaków "Forbesa", z majątkiem rzędu 3 mld zł. W czasie pandemii jednak, według wyliczeń magazynu z czerwca 2020 r., kwota ta wzrosła do 6,2 mld zł, czyli o ponad 3,2 mld zł. Według rankingu magazynu z minionego roku majątek Pawła Marchewki spadł w 2021 r. do wartości 4,1 mld.

Ciekawe są początki biznesowe milionera. Paweł Marchewka swoją przygodę z biznesem zaczął już w...szkole. Wtedy odkrył, na czym można zbijać fortunę. Jak sam opowiadał, jako uczeń technikum w latach 1990-1991 jeździł na wrocławską giełdę po gry i potem sprzedawał je w rodzinnym Ostrowie Wielkopolskim. Gdy raz pojechał do ciotki do Niemiec, kupił tam po okazyjnej cenie wymarzony, nowy komputer – Amigę. Od tego, jak opowiadał w "Forbesie" w 2016 r., zaczął się jego biznes: - Z Niemiec wróciłem z całym plikiem pustych dyskietek i skopiowałem od mojego kolegi wszystko, co miał. Ale chciałem więcej. Ponieważ w moim rodzinnym mieście Ostrowie Wielkopolskim, nie można było kupić gier, jeździłem po nie na giełdę do Wrocławia. Po kilku miesiącach miałem pięć razy większą kolekcję niż mój kolega i to on przychodził do mnie je kopiować. Pomyślałem: dlaczego nie zacząć na tym zarabiać? I tak narodził się pomysł na biznes. Zaproponowałem kilku sklepom w Ostrowie, że mógłbym im dostarczać gry, a ponieważ to chwyciło, zacząłem szukać sklepów w innych miastach i wciągnąłem w ten biznes dwóch kolegów z klasy, którzy też chcieli dorobić - opowiadał.

Dziś Techland założony w 1991 roku to polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją, wydawaniem gier komputerowych. Firma posiada biura we Wrocławiu, Warszawie i Ostrowie Wielkopolskim. Przychody z 2018 roku to 182,7 mln zł. Firma zatrudnia ponad 400 osób. 

Sonda
Czy Jarosław Kaczyński byłby lepszym premierem od Mateusza Morawieckiego?
Tańczące z promocjami 17.02.2022
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany