Pogoda majówka 2021 - MAZURY, GÓRY, MORZE. Jaka pogoda w Polsce 1-3 maja 2021?

i

Autor: MAREK DYBAS/REPORTER / EAST NEWS Polacy jadą na wypoczynek krótszy i z własnym prowiantem

Dzień wolny za 1 maja. Komu przysługuje. Do kiedy należy go odebrać

2021-04-30 6:07

Dzień wolny za 1 maja 2021. Czy za święto w sobotę należy się dodatkowe wolne? Zasada, że za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny, wynika wprost z Kodeksu pracy. Na tej podstawie za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Najprościej rzecz ujmując: za święto przypadające w sobotę należy się inny dzień wolny. W tym roku zazwyczaj będzie to 30 kwietnia lub 4 maja.

W tym roku 1 maja, czyli Święto Pracy przypada w sobotę. Czy w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek wyznaczyć inny dzień wolny w tygodniu? Jak najbardziej. W takiej sytuacji, kiedy dzień wolny od pracy, zaznaczony w kalendarzu na czerwono, przypada w sobotę, to pracownikowi należy się dzień wolny w innym terminie. Zasada, że za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny, wynika wprost z art. 130 § 2 Kodeksu pracy (kp), który mówi, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Zatem w takiej sytuacji pracodawca wyznacza inny dzień w kalendarzu, który dla pracowników będzie dniem wolnym. W tym roku w przypadku 1 maja, wielu pracowników będzie miało wolne 30 kwietnia lub 4 maja. W ten sposób majówka może trwać aż 4 dni. W bieżącym roku dwa święta wypadną właśnie w sobotę. To 1 maja Święto Pracy i 25 grudnia – Boże Narodzenie.

ZOBACZ: Kiedy będą otwarte siłownie?

Choć majówka zapowiada się wyjątkowo długa, to przypominamy, że mamy pandemię i odpoczynek w większy gronie nie jest wskazany. Cały czas obowiązuje zasada ddm: dystans, dezynfekcja, maseczka.

POLECANE: Kiedy będą legalnie otwarte hotele i restauracje?

Nielegalny nocleg w majówkę? Sprawdziliśmy jak to zrobić. Nic prostszego!
Sonda
Czy w ciągu roku wykorzystujesz całe 26 dni urlopu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze