kredyt

i

Autor: Pixabay/nattanan23

Dziś Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe. Będą kolejne podwyżki kredytów

2022-07-07 9:17

Podczas czwartkowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zadecyduje o ewentualnym podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej. "Większość ekonomistów, w tym również my, spodziewa się podwyżki o 75 punktów bazowych, czyli ruchu jak w ostatnich dwóch miesiącach" - uważają analitycy firmy Ebury. Potwierdza to również ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz. Co więcej, jego zdaniem to nie będzie ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym cyklu.

Rada Polityki Pieniężnej - czy podwyższy stopy procentowe?

Podczas poprzedniego, czerwcowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła wówczas z 5,25 do 6,00 procent. Pierwsza z obecnego cyklu podwyżek nastąpiła w październiku 2021 roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc. Według analityków Ebury zbliżamy się do momentu, w którym RPP zakończy podnoszenie stóp. Sądzą oni jednak, że po podwyżce w lipcu po wakacjach powinno nastąpić dalsze zacieśnianie, być może o mniejszej skali, chyba że sytuacja gospodarcza znacznie się pogorszy.

Zdaniem Bartkiewicza nie będzie to ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym cyklu. Wprawdzie wśród inwestorów obecnie panuje obawa o możliwą recesję, którą podwyżka stóp mogłaby przyspieszyć, jednak w przypadku Polski ich uwaga koncentruje się na inflacji.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

"Nie ma przestrzeni do tego, aby zakończyć cykl podwyżek. W tych warunkach rynkowych jakikolwiek sygnał zakończenia cyklu podwyżek inflacji zostanie odebrany bardzo negatywnie. Obecnie dla inwestorów większym problemem jest inflacja" – powiedział ekonomista Banku Pekao. "Polska jest w ostatnich miesiącach traktowana jako czysty rynek wschodzący, a kraje wschodzące często są zmuszane przez rynki do prowadzenia polityki procyklicznej" – powiedział Bartkiewicz.

Stopy procentowe - o ile RPP podniesie stopy procentowe?

Główny Urząd Statystyczny w ubiegłym tygodniu opublikował wstępne dane o inflacji w czerwcu br. Z tak zwanego szybkiego szacunku wynika, że wzrost cen w ujęciu rocznym wyniósł 15,6 procent. Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się 7 września. Jak wynika bowiem z aktualnego harmonogramu, posiedzenie zaplanowane na 23 sierpnia będzie niedecyzyjne.

Na pytanie, czy może członkowie RPP, w tym zwłaszcza prezes NBP Adam Glapiński, preferują słabego złotego jako korzystniejszego dla eksportu, Piotr Bartkiewicz odpowiedział, że nie widać oznak takiego podejścia.

"Podejście prezesa NBP do złotego jest kontekstowe, zależy od tego, jaki jest kierunek polityki pieniężnej. Natomiast ja nie mam przekonania, że słaby złoty jest nam obecnie potrzebny. To jest korzystne, kiedy eksporterzy mają wolne moce produkcyjne, tymczasem takiej sytuacji nie ma obecnie. Za to obecny kurs złotego staje się barierą dla importerów, co z kolei może ograniczać aktywność gospodarczą, gdy np. relatywnie drogich maszyn czy urządzeń kupowanych przez firmy za granicą w ramach inwestycji nie jesteśmy w stanie zastąpić odpowiednikami krajowymi" – powiedział ekonomista Banku Pekao.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze