Putin

i

Autor: SHUTTERSTOCK Putin

Koniec bojkotu Rosji?

Eksport z Polski do Rosji wzrósł niemal o połowę. Co im sprzedajemy?

2022-08-18 17:00

W czerwcu eksport z Polski do Rosji wzrósł w porównaniu do maja o blisko 46 proc. - wynika z danych GUS-u. Czyżby sankcje nie działały? Okazuje się, że jeszcze w lutym wyeksportowaliśmy do Rosji towary za 750 mln dol., a w czerwcu za ok. 424 mln dol. Spadek w ujęciu półrocznym jest jednak odczuwalny.

Sankcje na Rosję nie są skuteczne?

Odcięcie Rosji od zagranicznych dostaw miało być sposobem na zakończenie wojny na Ukrainie. Po nałożeniu sankcji gospodarczych na agresora przez Unię Europejską i USA eksporterzy gwałtownie ograniczyli wysyłkę towarów do państwa Putina i świadczenie usług na rzecz tamtejszych firm. Jak podaje portal bankier.pl - po kilku miesiącach efekt zaczął przemijać, co widać w danych zebranych przez Matthew C. Kleina. W czerwcu sprzedaż maszyn przemysłowych i zaawansowanej technologii z UE do Rosji była o 80 proc. wyższa niż w kwietniu, a z Korei Południowej - aż o 160 proc. większa.

Pieniądze to nie wszystko – Igor Wasilewski

Polski eksport do Rosji wzrósł prawie o połowę

Odbicie eksportu widać również w danych polskiego Głównego Urzędu Statystycznego. W lutym z Polski do Rosji trafiły towary za przeszło 750 mln dolarów, dwa miesiące później sprzedaż spadła do raptem 230 mln dolarów. Jednak w maju wzrosła o jedną czwartą, do 291 mln dolarów, a w czerwcu o kolejne 46 proc., do 424 mln dolarów - wskazuje GUS. W porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku wciąż był jednak o 47 proc. mniejszy. Nieco większy niż w maju, lecz mniejszy niż w czerwcu 2021 r., był import z Rosji, który przekroczył 1,15 mld dolarów.

Co eksportujemy do Rosji?

Wśród  towarów eksportowanych do Rosji pod względem wartości dominują: maszyny do automatycznego przetwarzania danych, części i akcesoria do pojazdów samochodowych, leki, maszyny i urządzenia do wykonywania funkcji specjalnych, kosmetyki, pojazdy silnikowe do transportu towarów.

Sonda
Popierasz sankcje wobec Rosji?
Listen to "Jarosław Gowin: Polskich sankcji na Rosję na razie nie ma [Express Biedrzyckiej - Podcast Super Expressu]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze