Putin, pole naftowe

i

Autor: Shutterstock, AP Putin, pole naftowe

Ropa z Rosji

Embargo na rosyjską ropę. Czy ceny na stacjach oszaleją?

2022-12-02 10:05

W poniedziałek 5 grudnia wchodzi w życie unijne embargo na dostawy rosyjskiej ropy naftowej drogą morską. Jest to część szóstego pakietu sankcji ustalonego w czerwcu przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Jest szansa, że embargo zostanie rozszerzone, a UE do spółki z G7 wprowadzają limit na ceny benzyny. Jak wpłynie to na ceny benzyny na stacjach paliw?

5 grudnia wchodzi w życie embargo na dostawy rosyjskiej ropy naftowej

"Koszty transportu rosyjskiej ropy gwałtownie rosną. To efekt zbliżających się nieubłaganie nowych sankcji nałożonych przez Zachód na surowiec" - podaje Bloomberg. Jak czytamy w obliczu zmiany rynkowej coraz więcej tankowców unika handlowania nim, a ci, którzy się na to decydują, pobierają wyższe opłaty od ryzyka. Bloomberg podkreśla, że wzrost kosztów odzwierciedla wyzwania, przed jakimi staną wkrótce dostawcy rosyjskiej ropy. Po 5 grudnia UE przestaną poszerzać zakres usług dla surowca produkowanego w Rosji.

Według przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, embargo na ropę zmniejszy import tego surowca z Rosji do krajów UE o około 90 proc. Wraz z embargiem 5 grudnia obowiązywać ma również mechanizm ograniczeń cenowych - tzw. price cap - który dotyczyć ma ropy naftowej z Rosji sprzedawanej drogą morską do krajów trzecich. problematyczna pozostaje kwestia wyznaczania progu cenowego. Wstępna propozycja, aby maksymalną cenę rosyjskiej ropy ustawić na poziomie 62-70 dol. za baryłkę, spotkała się z krytyką wewnątrz UE.

Jak wskazują w ostatnim raporcie eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), próg ten zbliżony jest do cen osiąganych w listopadzie. Dodatkowo przekracza cenę przyjętą w budżecie Federacji Rosyjskiej na 2022 r., która miała być na poziomie nieco ponad 62 dol. za baryłkę. "Taki próg z powodzeniem pokrywałby rosyjskie koszty wydobycia szacowane przez Rystad Energy - w zależności od złoża - na 20-50 dol. za baryłkę oraz pozwoliłby na odkładanie środków w Rosyjskim Funduszu Dobrobytu Narodowego (cena powyżej 40 dol. za baryłkę) finansującym liczne działania i inwestycje Federacji Rosyjskiej" - oceniają eksperci PIE.

Sonda
Preferujesz auta z silnikiem benzynowym czy z silnikiem diesla?
Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany