Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Świadczenia socjalne

Emeryci dostają prawie 8 razy tyle, co rodziny z dziećmi. Gigantyczny koszt emerytur

2022-10-22 18:56

Jak wyliczył Instytut Emerytalny, nakłady na świadczenie wychowawcze wynoszą rocznie 40 mld zł, a na emerytury 300 mld zł, czyli niemal osiem razy więcej. Dochodzi do tego w sytuacji, gdy po raz pierwszy od 30 lat liczba ludności w Polsce spadła poniżej 38 mln. Zapytaliśmy prezesa Instytutu Emerytalnego dr Antoniego Kolka, czy dysproporcja pomiędzy nakładami nie jest zbyt duża.

Nakłady na emerytów, a na rodziny z dziećmi. Czy rząd prowadzi nieodpowiedzialną politykę demograficzną?

Jak twierdzi dr Antoni Kolek, obecne wydatki budżetowe państwa to odzwierciedlenie naszej sytuacji demograficznej. Więcej środków przeznaczamy na emerytury, bo społeczeństwo się zestarzało, a to osoby starsze mają największy wpływ na system polityczny, są najbardziej aktywne w wyborach, więc każda władza musi uwzględniać ich w swoich planach budżetowych. Jednak dzieje się to kosztem rodziców.

- Trzeba zauważyć, że 500 plus nie podlega waloryzacji, a emerytury standardowo waloryzacji podlegają. Więc to też jasny sygnał kogo państwo chce wspierać i kogo państwo musi przyznać miejsce w budżecie, a komu państwo dało jakieś świadczenia i stwierdziło "wystarczy". Rząd stwierdził, że konieczne jest wprowadzenie 500 plus, ale nie ma tu żadnego mechanizmu automatycznej waloryzacji, automatycznego podnoszenia wysokości tego świadczenia - powiedział dr Kolek.

Pieniądze to nie wszystko. Tomasz Gontarz

Ekspert: rozpiętość pomiędzy nakładami na emerytów, a na rodziców z dziećmi jest zbyt duża

Antoni Kolek zaznacza, że są również inne instrumenty dla rodziców dzieci, m.in. 300 plus, czy świadczenie wychowawcze. Jak jednak podkreśla nawet po zsumowaniu wszystkich wydatków "nawet jakbyśmy zsumowali wszystkie instrumenty, które państwo przekazuje, to na wychowanie dzieci i tak nakłady są niższe niż na utrzymanie osób starszych".

- Taka jest kolej rzeczy, dzieci są utrzymywane przez rodziców, więc to obciąża ich budżet nie państwa. Ale z perspektywy państwa, jeśli chcemy żeby rodziło się więcej dzieci, to wyznacznikiem tego może być skala transferów społecznych. Jeśli państwo pokazuje, że te transfery do rodzin z dziećmi są o wiele mniejsze, niemal ośmiokrotnie mniejsza niż dla emerytów, to nie mamy wątpliwości, która grupa jest dla państwa ważniejsza. Są to oczywiście emeryci. Grupa związana z wychowywaniem dzieci jest niedoceniona i będzie cierpiała w związku z inflacją - kwituje dr Kolek.

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać zwaloryzowane przez inflację?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze