emeryt

i

Autor: SHUTTERSTOCK emeryt

Dodatki osłonowe 2022

Emeryci o tym nie wiedzą! Dopłacą seniorom do mieszkania i rachunków za energię

2022-09-21 11:00

W dobie wszechobecnej drożyzny i wciąż rosnącej inflacji seniorzy otrzymujący najniższe świadczenia emerytalne mogą czuć niepokój. Nie wiedzą jednak, że istnieją dodatki o które mają prawo się ubiegać. Dwa z nich mogą uratować emerycki budżet już w październiku.

Dodatki osłonowe. Wsparcie dla budżetów emerytów

Rosnące ceny energii, wzrost kosztów utrzymania, podwyżki czynszowe, drogie leki i stosunkowo niskie świadczenia emerytalne. Z tym na co dzień muszą się mierzyć seniorzy w Polsce. Wielu z nich nie ma jednak pojęcia, że przysługuje im prawo do ubiegania się o konkretne dodatki, które w lekkim stopniu "podratują" ich emerycki budżet. Są to dodatek mieszkaniowy oraz dodatek energetyczny.

Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, które ze względu na problemy i brak stabilizacji finansowej nie mają możliwości na bieżąco realizować opłat za mieszkanie. Należy go przeznaczyć na utrzymanie własnego lub wynajmowanego mieszkania. Kryterium, które trzeba spełniać - jest m.in. kryterium dochodowe.

Pieniądze to nie wszystko Barbara Socha (21.09)

Dodatek mieszkaniowy. Komu przysługuje?

Osoby uprawnione do otrzymania dodatku mieszkaniowego to takie, których miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym na trzy miesiące przed złożeniem wniosku jest równy lub niższy niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Aktualnie jest to kwota wynosząca niewiele ponad 2265,01 zł. W przypadku gospodarstw wieloosobowych wskaźnik wynosi 30 proc. - a kwota z nim związana to  1698,76 zł - informuje portal Interia.

Warunki uprawniające do dodatku mieszkaniowego

Jakie są pozostałe warunki uprawniające do otrzymania dodatku mieszkaniowego?

  • prawo do mieszkania - o dodatek może ubiegać się osoba, która jest właścicielem, ma mieszkanie spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, wynajmuje na umowę, oczekuje na mieszkanie socjalne lub zamienne
  • kryterium dochodowe - średni miesięczny dochód wnioskującego (1698,76 zł dla gospodarstw wieloosobowych i 2265,01 zł dla gospodarstw jednoosobowych)
  • kryterium powierzchniowe mieszkania - przykładowo: dla 1 osoby to 35 m2, dla 2 osób - 40 m2, dla 3 osób - 45 m2, dla 6 osób - 70 m2

Świadczenie jest wypłacane na konto osoby pobierającej czynsz - np. spółdzielni mieszkaniowej - co miesiąc przez 6 miesięcy. Po upływie pół roku należy ponowić procedurę. Istotne jest, aby w czasie pobierania dodatku regularnie uiszczać wszystkie opłaty - w przeciwnym razie wypłata dodatku zostanie wstrzymana. Wniosek o dodatek mieszkaniowy możemy złożyć osobiście do odpowiedniej instytucji, wysłać pocztą lub złożyć za pośrednictwem pełnomocnika - informuje Interia.

Dodatek energetyczny. Można już składać wnioski

Drugim dodatkiem o który mogą ubiegać się seniorzy jest dodatek energetyczny. W teorii wnioski można składać od 20 września (dzień wcześniej w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o wsparciu dla odbiorców ciepła). O środki finansowe w ramach dodatku energetycznego będą mogły się ubiegać osoby ogrzewające domy drewnem, gazem LPG, pelletem i olejem opałowym - informuje Interia. Wnioski można składać do 30 listopada 2022 roku.

Komu przysługuje dodatek energetyczny?

Dodatek energetyczny będą mogły otrzymać osoby spełniające kryteria dotyczące dodatku mieszkaniowego. Najprawdopodobniej będą również mogły otrzymać tzw. dodatek osłonowy w związku ze wzrostem cen energii.Emeryt mieszkający samotnie, którego dochody nie przekraczają 2100 zł, może liczyć na dodatkowe pieniądze w wysokości do 500 zł. Jeżeli z kolei mieszka w gospodarstwie domowym, które liczy sześć i więcej osób, dodatek wyniesie do 1437,50 zł (jeśli dochód na osobę nie przekroczy 1500 zł) - podkreśla Interia.

Wniosek o dodatek energetyczny

We wniosku należy podać dane osobowe (tj. imię i nazwisko, PESEL, serię i numer dowodu osobistego, adres zamieszkania czy numer rachunku bankowego). Należy także określić ilość osób, które tworzą gospodarstwo domowe oraz rodzaj wykorzystywanego ciepła (kocioł na paliwo stałe, kominek, ogrzewacz powietrza, piec kaflowy na paliwo stałe czy kocioł olejowy) i paliwa, które wykorzystujemy do ogrzewania.

Rodzaj paliwa jest istotny ponieważ to od niego zależy kwota dofinansowania.

  • gaz LPG (500 zł)
  • drewno kawałkowe (1000 zł)
  • olej opałowy (2000 zł)
  • pellet (3000 zł)

Wniosek o dodatek energetyczny należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta osobiście, przekazem pocztowym lub za pośrednictwem e-PUAP. Gminy będą miały 30 dni na ich rozpatrzenie i wypłatę pieniędzy. W przypadku dodatku węglowego czas ten wynosi do 60 dni.

Sonda
Czy dodatek osłonowy będzie istotny w Twoim budżecie domowym?
Listen to "ZAMROZIMY CENY PRĄDU przy średnim poziomie zużycia - P. Muller [SEDNO SPRAWY]" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze