Emeryt

i

Autor: Pixabay.com

Oto nowe emerytury w Polsce. Emeryci mają złoto lub... pustki w portfelu

2021-07-05 5:39

Polskie emerytury wysokie jak niemieckie czy raczej polskie bieda-emerytury? Z jednej strony słyszymy o tym, jak emerytom żyje się coraz lepiej, a dzięki trzynastkom, czternastkom i rekordowym waloryzacjom wręcz pławią się w luksusie, z drugiej strony czytamy o żenująco niskich emeryturach i seniorach, którzy wręcz walczą o przetrwanie. Postanowiliśmy dokładnie sprawdzić, jak żyje się polskim emerytom i pokazać prawdę o emeryturach w naszym kraju. Dla niektórych to wręcz nie do uwierzenia.

Emeryci biedni i bogaci

Emeryturę w Polsce pobiera niemal 6 milionów osób. To ponad 1/6 mieszkańców naszego kraju. Średnio polski emeryt otrzymuje z ZUS 2500 złotych. Dla wielu może być to wierutne kłamstwo, bowiem PONAD połowa emerytów nie widzi takich pieniędzy nawet po waloryzacji emerytur. 53,2 proc. seniorów otrzymuje na swoje konto mniej niż wspomniane 2500 złotych. Wśród nich są tacy, którzy nie mają nawet 400 złotych na miesiąc. Z drugiej strony mamy emerytów bogaczy, których emerytury liczone są w tysiącach złotych. Jarosław Kaczyński, choć należy do bogatych seniorów, wielu może zazdrościć, jak choćby arcybiskupowi, który został sołtysem. Sławoj Leszek Głódź otrzymując od państwa fortunę i jest jednym z najlepiej opłacanych seniorów w Polsce. Nawet Lech Wałęsa z prezydencką emeryturą nie może równać się byłemu metropolicie gdańskiemu.

ZOBACZ: Alicja Majewska na urlopie nad Bałtykiem. Emerytkę stać na to? Ceny porażają

Sprawdziliśmy więc, czy Polska to kraj emerytów bogaczy, czy emerytów ledwo wiążących koniec z końcem? Czy emerytury pozwalają na życie w luksusie, czy raczej są tylko przykrym obrazem naszego systemu emerytalnego i jego niewydajności? Zgodnie z danymi ZUS, prawie 315 tys. emerytów nie otrzymuje nawet minimalnej krajowej emerytury, jaką jest 1251 złotych brutto. Liczba seniorów, którzy muszą przeżyć za świadczenie z ZUS w wysokości do 100 złotych (!!!) wzrosła w ciągu ostatniego roku aż o 21,6 proc.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Księża będą ochraniać emerytów. Kościół w Polsce szkoli się do walki z przestępcami

Gdy nie starcza na marmur w łazience

Z drugiej strony mamy emerytalnych krezusów. To m.in. ponownie wybrany prezesem PiS Jarosław Kaczyński czy działaczka opozycji w czasach PRL Henryka Krzywonos-Strycharska. Otrzymują oni ponad 7000 złotych emerytury. Jeszcze więcej ma były metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który na "stare" lata będzie zarabiał ok. 18000 złotych. Takich emerytów BOGACZY nie brakuje. Wysokie emerytury, czyli powyżej średniego krajowego wynagrodzenia pobiera prawie 140 tys. osób w Polsce! Tyle właśnie seniorów dostaje 6000 złotych na rękę lub więcej. Jak informuje ZUS, świadczenia w wysokości ponad 10000 złotych pobierało 2,5 tys. osób, w tym 54 świadczeniobiorców żyje z emerytury w wysokości ponad 15000 złotych miesięcznie.

Sonda
Czy uważasz, że w Polsce można przeżyć za minimalną krajową emeryturę?
Pan Tomasz przeżył zderzenie z pociągiem
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze