Edyta Wojtczak

i

Autor: ADAM JAGIELAK/SUPER EXPRESS

Emerytury gwiazd. Edyta Wojtczak i jej szokująca emerytura

2021-04-24 3:01

Emerytury gwiazd szokują. I nie chodzi tu wcale o kokosy. Wielkie gwiazdy polskiej estrady lub telewizji nie mają co liczyć na gigantyczne emerytury z ZUS. A mogłoby się wydawać, że po przejściu na zasłużoną emeryturę, będą mogły pławić się w luksusach. Tymczasem wcale tak różowo nie mają. W tej grupie znalazła się również znana telewizyjna spikerka, konferansjerka, prezenterka Edyta Wojtczak. Jaką emeryturę może otrzymywać wielka gwiazda telewizji? Odpowiedź jest bardzo zaskakująca. Jaką emeryturę powinny otrzymywać osoby, które niemal całe zawodowe życie poświęcają telewizji, filmom, scenie muzycznej?

Emerytury gwiazd szokują. I nie chudzi tu o to, że są takie ogromne. Choć przypomnijmy, że najwyższa emerytura w Polsce to około 25 tys. zł. Ale nie wpływa ona konto gwiazdy telewizji czy estrady. Wiele osób znanych z telewizji, kina czy estrady po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) wciąż musi pracować, o ile oczywiście zdrowie im na to pozwala. Okazuje się, że wielokrotnie nie wynika to wyłącznie z chęci i zapału do pracy, ale po prostu konieczności. Powód? Niska emerytura, za którą trudno żyć na odpowiednim poziomie. Wielkie gwiazdy takie jak między innymi Alicja Majewska, Krystyna Tkacz, Krystyna Loska otrzymują z ZUS co miesiąc mniej niż 2 tys. złotych. Wszystko wskazuje na to, że w podobnej sytuacji jest również znana prezenterka i spikerka telewizyjna Edyta Wojtczak. Znana wszystkim prezenterka telewizyjna przed kilkoma laty na łamach "Super Expressu" przyznała, że otrzymuje około 2 tys. zł emerytury. Biorąc pod uwagę dotychczasowe waloryzacje, to pula to obecnie może wynosić około 2,3 tys. zł. To nieco poniżej przeciętnej emerytury w Polsce, która wynosi 2,4 tys. zł. Oczywiście nie jest to najniższe świadczenie, ale raczej nikt nie ma wątpliwości, że gwiazda szklanego ekranu mogłaby otrzymywać świadczenie powyżej przeciętnej. Dlaczego tak nie jest? Dlaczego emerytury gwiazd są tak niskie? ZUS ma na to krótką odpowiedź. Zwykle artyści, pracownicy mediów, pisarze pracowali na podstawie umów cywilno-prawnych, kontraktów i tzw. umów o prawa autorskie, od których przez lata nie odprowadzano składek w ogóle lub były one bardzo niskie. Skutki tego są opłakane.

Emerytura bez podatku! Seniorzy dostaną więcej pieniędzy do ręki

Stulecie Winnych 3, odcinek 35 ZWIASTUN. Ania spotka się z Ewą, ale córka nie wróci do Polski. Władek przed śmiercią pogodzi się z Jaśkiem
Sonda
Czy emerytury w Polsce są za niskie?
Najnowsze