apteka leki

i

Autor: Getty Images

Nowa lista leków GIF

Nowa lista brakujących leków. Jakich leków brakuje w aptekach? GIF przekazał najnowsze informacje

2022-12-03 7:55

- Dwadzieścia trzy preparaty znalazły się na nowej, poprawionej liście brakujących leków, którą przygotował Główny Inspektorat Farmaceutyczny - podało RMF FM. GIF rozesłał nowy wykaz do lekarzy i aptekarzy. Jak czytamy to reakcja na szereg uwag pod adresem poprzednich wykazów. Według medyków, listy były niejasne i tworzył się chaos.

Poprawiona lista leków

- Poprawiona lista jest bardziej szczegółowa - przyznaje w rozmowie z RMF FM rzecznik Naczelnej Rady Aptekarskiej Konrad Madejczyk. Jak tłumaczy czternaście z leków ma "wzrastającą dostępność, a w przypadku pięciu leków dostępność spada".

- Jest tabela z informacją o wstrzymaniach w obrocie, a obok data, kiedy lek powinien wrócić do aptek. Są niestety leki, które mają wrócić do aptek dopiero 30 września 2023 roku. Są informacje o odpowiednikach konkretnych leków - dodaje Madejczyk. Z nowej listy dowiadujemy się nie tylko o tym, że brakuje konkretnego leku, ale również jak dużych opakowań i jakich dawek nie ma w konkretnych województwach. 

- Dostaliśmy tę listę w piątkowy wieczór, o 17:50. Jeszcze nie było czasu na szerszą analizę, będziemy gotowi na początku przyszłego tygodnia. Na pierwszy rzut oka ta lista jest lepsza, praca została wykonana - dodaje rzecznik Naczelnej Rady Aptekarskiej. Wstępna analiza wskazuje, że w aptekach brakuje przede wszystkim antybiotyków stosowanych przy infekcjach górnych dróg oddechowych i insulin dla chorych na cukrzycę.

Największe problemy są w województwach dolnośląskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim. Najlepszy dostęp do leków jest na Mazowszu. Lista trafi też do lekarzy, by wiedzieli, których leków nie zalecać w gabinetach, tylko od razu szukać zamienników. W ten sposób mniejsze ma być ryzyko, że pacjenci będą musieli krążyć między aptekami w poszukiwaniu potrzebnych im preparatów. 

- Głównym odbiorcą tej listy jest lekarz. Dobre jest też to, że są na liście informacje o stanach magazynowych. Warto podkreślić, że na pierwszy rzut oka jest jasno i przejrzyście - dodaje rzecznik Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Sonda
Czy obawiasz się o wzrost cen leków w aptekach?
Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk
Najnowsze