Anna Moskwa

i

Autor: Wojciech Olkusnik/East News Minister Moskwa skomentowała sprawę podatku od nadmiarowych zysków z tytułu rekordowych cen paliw

Giganci paliwowi zapłacą nowy podatek od nadmiarowych zysków? Minister Moskwa skomentowała sprawę

2022-05-30 10:17

Podatek od nadmiarowych zysków z tytułu rekordowych cen paliw nie wydaje się w Polsce niezbędny. U nas działają spółki państwowe, a nie podmioty prywatne niemające bezpieczeństwa energetycznego w statuach - powiedziała w jednym z wywiadów minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Co z podatkiem od koncernów paliwowych?

Ceny paliw w tym roku biją rekordy. Zyskują na tym giganci paliwowi. Pojawia się zatem pytanie, czy powinni płacić większe podatki? Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa była pytana w rozmowie opublikowanej w poniedziałek na biznesalert.pl o propozycję podatku od nadzwyczajnych przychodów koncernów z tytułu rekordowych cen paliw. Według Międzynarodowej Agencji Energii windfall tax w tym roku dałby 200 mld euro na walkę z kryzysem energetycznym.

- Cenimy współpracę z Międzynarodową Agencją Energii i jej zalecenia dot. oszczędności. To są rozwiązania rozsądne niezależnie od kryzysu i będziemy je wdrażać. Sam windfall tax nie wydaje się w Polsce niezbędny - odparła Moskwa. I dodała: - Nie działają u nas podmioty prywatne niemające bezpieczeństwa energetycznego w statuach, które należy opodatkować, aby dywidenda nie uciekała za granicę. U nas działają spółki państwowe.

Jak do tego tematu podchodzą inne kraje? Wielka Brytania ogłosiła w ubiegłym tygodniu 25 proc. podatek od nadmiarowych zysków spółek naftowych i gazowych. Wpływy z podatku posłużą do sfinansowania wartego 15 miliardów funtów pakietu wsparcia dla gospodarstw domowych dotkniętych wzrostem rachunków za prąd. Wcześniej podatek od nadmiarowych zysków wprowadziły Włochy. 

Ceny paliw wysokie. Co robią np. Węgry?

Opodatkowanie zyskownych branż zapowiedział też premier Węgier Victor Orban. Banki, ubezpieczyciele, wielkie sieci handlowe, przedsiębiorstwa przemysłu energetycznego i handlu energią, firmy telekomunikacyjne i linie lotnicze mają wpłacać do specjalnego funduszu część swoich dodatkowych zysków. Będą z niego finansowane niższe stawki opłat za media i wzmocnienie sił zbrojnych.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha
Sonda
Co zrobisz, jeśli ceny paliw sięgną 10 zł/litr?
Najnowsze