Droższe paliwo dla Polaków. Koniec z turystyką paliwową

2022-05-27 14:15
Paliwo znowu droższe! O ile? Sprawdź, gdzie zapłacisz najmniej
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Mają najtańsze paliwo w Europie. Wprowadzają wyższe ceny dla cudzoziemców

Od piątku zagraniczni kierowcy, tankujący na Węgrzech, zapłacą więcej za paliwo. Niższa, limitowana cena będzie zarezerwowana wyłącznie dla kierowców samochodów na węgierskich tablicach rejestracyjnych - zapowiedział w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas. Gulyas powiedział na konferencji prasowej, że na Węgrzech można było dotąd tankować po najniższej cenie w Europie i dlatego szczególnie w rejonach przygranicznych powstało zjawisko turystyki paliwowej, zagrażając zaopatrzeniu w benzynę.

Nadużycia kierowców?

Węgry wprowadziły w połowie listopada 2021 roku limit cen na paliwo w celu ograniczenia obciążeń finansowych ludności w sytuacji, gdy rośnie inflacja. Obecnie cena benzyny 95-oktanowej oraz zwykłego oleju opałowego nie może przekraczać 480 forintów (5,63 zł) za litr.

Według Gulyasa kierowcy dopuszczali się nadużyć w związku z różnicą cen paliw na Węgrzech i w innych krajach, gdzie za litr benzyny trzeba zapłacić znacznie więcej. Dlatego zdecydowano się wyłączyć kierowców samochodów zarejestrowanych za granicą z możliwości kupna tańszych paliw.

EKG 2022. Grzegorz Puda. Kiedy dostaniemy pieniądze z Unii na Krajowy Program Odbudowy?

Podatki od "dodatkowych zysków"

Węgry ogłosiły w czwartek nowe podatki od "dodatkowych zysków", wypracowanych przez banki, koncerny energetyczne i inne firmy. Szacowane wpływy z danin mają wynieść w tym i przyszłym roku 800 miliardów forintów, czyli równowartość 2,2 miliarda dolarów.

Agencja Reutera wskazała, że premier Węgier Viktor Orban musi zwiększyć dochody, aby wzmocnić finanse państwa po przedwyborczym szale wydatków i wprowadzeniu limitów cen m.in. za paliwa, które pomogły mu odnieść zwycięstwo w wyścigu wyborczym. Zapowiadane podatki mają na celu zmniejszenie deficytu budżetowego w tym i przyszłym roku do docelowego poziomu 3,5 proc. PKB w 2023 roku.

Sonda
Czy ze względu na drogie paliwo przesiadłeś się do komunikacji miejskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze