Waloryzacja emerytur 2023

Nowa waloryzacja emerytur. Seniorzy dostaną ekstra 450 zł [TABELA]

2022-08-09 15:37

Waloryzacja emerytur w 2023 roku może być bardzo wysoka. Główny Urząd Statystyczny podał, że średnia płaca w ciągu roku wzrosła o 11,8 proc. A ten parametr bierze się pod uwagę, wyliczając wskaźnik waloryzacji. W związku z tymi najnowszymi danymi waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku może osiągnąć poziom 17,86 proc. W takim przypadku spełniłaby ona swoją rolę i faktycznie wyrównała straty wynikające z gigantycznej inflacji. Zobacz, o ile może wzrosnąć Twoja emerytura.

Waloryzacja emerytur 2023 będzie spora. Wszystko przez wzrost płac - tabela w galerii

Waloryzacja emerytur i rent może być bardzo wysoka. Wpływ na to ma rekordowa inflacja i wzrost płac. Właśnie Główny Urząd Statystyczny podał, że w drugim kwartale 2022 roku zanotowano wzrost płac w stosunku do II kwartału 2021 o 11,8 proc. A wzrost średniej krajowej płacy brany jest przy wyliczeniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Zważywszy na te dane, wyliczyliśmy, o ile mogłyby wzrosnąć świadczenia dla seniorów. Biorąc pod uwagę wzrost średniej płacy o 11,8 proc. i inflację na poziomie 15,5 proc., wskaźnik waloryzacji emerytur wzrasta do poziomu 17,86 proc. To bardzo dużo. Ale praktycznie tylko przy tak wysokim procentowo wskaźniku możemy mówić o spełnieniu roli waloryzacji, która to ma na celu zniwelowanie pustoszącej portfele inflacji. O ile dokładnie wzrosłaby emerytura lub renta, jeśli wyliczony przez nas wskaźnik wszedłby w życie? Średnia emerytura, która to jest na poziomie rzędu 2,5 tys. zł, wzrosłaby o 450 zł. Jeszcze więcej zyskaliby seniorzy ze świadczeniem rzędu 3,5 tys. zł brutto. W ich przypadku emerytura wzrosłaby o 625 zł. Szczęśliwcy, których emerytura przekracza 6 tys. zł, mieliby co miesiąc emeryturę większą aż o ponad tysiąc złotych.

 Waloryzacja emerytur. Co to pojęcie oznacza?

Najprościej rzecz ujmując, waloryzacja to zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie. Waloryzacja emerytur i rent tak naprawdę ma chronić te świadczenia przed inflacją i nie dopuścić to tego, że de facto seniorzy będę mieli w portfelach mniej niż powinni mieć.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk
Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Listen to "Im lepsze zarobki dzieci tym wyższa emerytura rodzica" on Spreaker.
Najnowsze