Waloryzacja emerytur 2023

Nowa waloryzacja emerytur. Seniorzy dostaną ekstra 450 zł [TABELA]

2022-08-09 15:37

Waloryzacja emerytur w 2023 roku może być bardzo wysoka. Główny Urząd Statystyczny podał, że średnia płaca w ciągu roku wzrosła o 11,8 proc. A ten parametr bierze się pod uwagę, wyliczając wskaźnik waloryzacji. W związku z tymi najnowszymi danymi waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku może osiągnąć poziom 17,86 proc. W takim przypadku spełniłaby ona swoją rolę i faktycznie wyrównała straty wynikające z gigantycznej inflacji. Zobacz, o ile może wzrosnąć Twoja emerytura.

Waloryzacja emerytur 2023 będzie spora. Wszystko przez wzrost płac - tabela w galerii

Waloryzacja emerytur i rent może być bardzo wysoka. Wpływ na to ma rekordowa inflacja i wzrost płac. Właśnie Główny Urząd Statystyczny podał, że w drugim kwartale 2022 roku zanotowano wzrost płac w stosunku do II kwartału 2021 o 11,8 proc. A wzrost średniej krajowej płacy brany jest przy wyliczeniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Zważywszy na te dane, wyliczyliśmy, o ile mogłyby wzrosnąć świadczenia dla seniorów. Biorąc pod uwagę wzrost średniej płacy o 11,8 proc. i inflację na poziomie 15,5 proc., wskaźnik waloryzacji emerytur wzrasta do poziomu 17,86 proc. To bardzo dużo. Ale praktycznie tylko przy tak wysokim procentowo wskaźniku możemy mówić o spełnieniu roli waloryzacji, która to ma na celu zniwelowanie pustoszącej portfele inflacji. O ile dokładnie wzrosłaby emerytura lub renta, jeśli wyliczony przez nas wskaźnik wszedłby w życie? Średnia emerytura, która to jest na poziomie rzędu 2,5 tys. zł, wzrosłaby o 450 zł. Jeszcze więcej zyskaliby seniorzy ze świadczeniem rzędu 3,5 tys. zł brutto. W ich przypadku emerytura wzrosłaby o 625 zł. Szczęśliwcy, których emerytura przekracza 6 tys. zł, mieliby co miesiąc emeryturę większą aż o ponad tysiąc złotych.

 Waloryzacja emerytur. Co to pojęcie oznacza?

Najprościej rzecz ujmując, waloryzacja to zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie. Waloryzacja emerytur i rent tak naprawdę ma chronić te świadczenia przed inflacją i nie dopuścić to tego, że de facto seniorzy będę mieli w portfelach mniej niż powinni mieć.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk
Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Listen to "Im lepsze zarobki dzieci tym wyższa emerytura rodzica" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze